Každý Čech loni vyprodukoval 308 kg odpadů, 43 kg vytřídil

2. října 2013
Každý Čech loni vyprodukoval 308 kg odpadů, 43 kg vytřídil

Jeden obyvatel České republiky v loňském roce vyprodukoval v průměru 308 kilogramů komunálního odpadu, z toho 43 kilogramů vytřídil. Množství odpadků končících v popelnicích tak po několika letech růstu poprvé kleslo z 320 kilogramů na osobu v roce 2011. Objem vytříděného odpadu je výrazně vyšší než před deseti lety, v posledních několika letech však stagnuje. Vyplývá to z údajů, které na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Množství vytříděných odpadů vzrostlo od roku 2002, kdy bylo 16 kilogramů na obyvatele, více než 2,5krát. V barevných kontejnerech na tříděný odpad skončilo loni 14 kilogramů papíru, 11 kilogramů skla, deset kilogramů plastů, čtyři kg kovů a stejné množství ostatních materiálů. Loni lidé vytřídili o tři kilogramy odpadů na hlavu méně než v roce 2011.

V mezinárodním srovnání jsou Češi podprůměrnými producenty odpadů. Výrazně zaostávají za celoevropským průměrem, který předloni dosahoval 503 kilogramů na osobu. Nejvíce odpadů v Evropě produkovali podle údajů Eurostatu v roce 2011 Dánové (718) kilogramů, naopak nejméně Estonci (298 kg).
Celkově bylo v Česku loni vyprodukováno 23,4 milionu tun odpadů, což bylo o 0,6 procenta méně než v roce 2011. Z celkového množství představoval 6,4 procenta nebezpečný odpad. Jeho podíl na celkové produkci odpadů se meziročně nezměnil.

Hlavními původci odpadů v zemi jsou podniky. Jejich činností vzniklo 19,9 milionu tun odpadů a téměř veškerý nebezpečný odpad. Na obce připadlo 3,5 milionu tun odpadů, meziročně se toto množství snížilo o 4,4 procenta. Více než 92 procent z toho představovaly komunální odpady, zbytek tvořily stavební odpady, odpady z autovraků či elektrického a elektronického zařízení.

"Ačkoli celkově se produkce podnikových odpadů ve srovnání s rokem 2011 nezměnila, odvětví zabývající se shromažďováním a úpravou odpadů, sanacemi a odpadními vodami zaznamenalo nárůst produkce odpadů," uvedl ČSÚ v komentáři. Ke zvýšení produkce odpadů přispěly zejména podniky, které prováděly sanační práce. Určitý vliv na tento vývoj má podle statistiků státní garance na odstranění starých ekologických zátěži a dotace z operačního programu Životní prostředí.

Do Česka se loni dovezlo 800.000 tun odpadů, oproti roku 2011 dovozy vzrostly o 77 procent. Nárůst byl způsoben především zvýšeným dovozem železa a oceli pocházející ze stavebnictví. Naopak vyvezeno bylo 2,8 milionu tun odpadů, což bylo zhruba o pětinu meziročně více.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů