zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Státní program na podporu úspor energie a využití obnovitelných a druhotných zdrojů energie 2014

22.11.2013
Energie
Firemní ekologie
Státní program na podporu úspor energie a využití obnovitelných a druhotných zdrojů energie 2014

Prioritou programu je osvěta a vzdělávání laické i odborné veřejnosti...

VLÁDA VE STŘEDU 20. LISTOPADU 2013 SCHVÁLILA STÁTNÍ PROGRAM NA PODPORU ÚSPOR ENERGIE A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH A DRUHOTNÝCH ZDROJŮ ENERGIE 2014. CÍLEM PROGRAMU JE PODNÍTIT ZÁJEM O ÚSPORY ENERGIE A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE. MINISTERSTVO PRŮMYSLU A OBCHODU JE JEDINÝM RESORTEM, KTERÝ DODRŽUJE PŮVODNÍ ZÁMĚR VLÁDY A SYSTEMATICKY PODPORUJE ÚSPORY ENERGIE.

Program je zřízen na základě ustanovení § 5 tohoto zákona a je také jedním z nástrojů pro zajištění mezinárodních závazků, zejména snížení podílu spotřeby energie na HDP o 1 % ročně (podle směrnice č. 2006/32/ES), zvýšení podílu elektřiny z obnovitelných zdrojů na 20 % a snížení spotřeby energie o 20 % v roce 2020 (podle Strategie Evropa 2020). V letošním roce byl navíc přijat národní cíl úspory 47,84 PJ na konečné spotřebě energie do roku 2020.

"Prioritou programu je osvěta a vzdělávání laické i odborné veřejnosti, pomoc statutárním městům a krajům se zaváděním energetického managementu a podpora malých investičních akcí s přímými úsporami energie zejména pro města a obce, ale též pro menší podnikatelské projekty," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala. V porovnání s operačními programy nemá program EFEKT významný rozpočet, pro rok 2014 bylo vyhrazeno 30 mil. Kč, ale i přesto hraje nezastupitelnou roli zejména v oblastech, které nelze financovat ze strukturálních fondů EU. "Nespornou výhodou tohoto programu je nižší administrativní náročnost pro žadatele v porovnání s Operačními programy a podpora poskytovaná ex ante, tedy před realizací projektu, která usnadňuje provedení náročnějších úsporných opatření také pro drobné podnikatele a malé obce," konstatoval ministr.

Velkou důležitost klade MPO podpoře projektů zavádění energetického managementu, kde došlo k rozšíření kategorie žadatelů i pro města nad 20 000 obyvatel, dále podpora energeticky úsporných projektů řešených metodou EPC (Energy Performance Contracting). I nadále EFEKT zůstává jediným dotačním titulem, z něhož je možno čerpat dotace na revitalizaci veřejného osvětlení.

Projekty je možné přihlásit do 28. února 2014. Výjimkou jsou žádosti o dotaci na Energetická konzultační a informační střediska (EKIS), které je potřeba připravit ještě do konce letošního roku. Všechny informace, včetně potřebných formulářů a přesného návodu k podání projektů jsou dostupné na webové adrese MPO a na portálu mpo-efekt.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí