zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nadbytečné emisní povolenky by mohly začít mizet z trhu již na jaře příštího roku

18.12.2013
Ovzduší
Firemní ekologie
Nadbytečné emisní povolenky by mohly začít mizet z trhu již na jaře příštího roku

Poslanci Evropského parlamentu odsouhlasili včera odklad aukce 900 milionů emisních povolenek, což by mělo vést k růstu jejich rekordně nízkých cen a znovu motivovat firmy, aby více investovaly do ekologičtějších provozů. Úpravu systému obchodu s povolenkami (ETS) navrhla Evropská komise. V Evropském parlamentu ale opatření původně narazilo na odpor. Letos v dubnu jej poslanci odmítli, v červenci ale změnili názor a pro dočasné stažení části povolenek z trhu se vyslovili i nyní.

Pro návrh, který se výrazně dotkne i českého průmyslu, hlasovalo 385 poslanců, 284 jich bylo proti.

Ministerstvo průmyslu a obchodu, které se problematice věnuje spolu s ministerstvem životního prostředí, včera uvedlo, že rozhodnutí Evropského parlamentu je v souladu s postojem české vlády. "Pro Českou republiku je důležité, aby se jednalo pouze o jednorázovou úpravu kompetencí Evropské komise, aby množství povolenek nepřesáhlo 900 milionů a aby Evropská komise před provedením zásahu do systému EU ETS posoudila dopady na průmysl," sdělila mluvčí ministerstva průmyslu Jana Dronská.

Systém obchodu s povolenkami zavedla Evropská unie v roce 2005. Tehdy se mezi členské země rozdělily emisní kvóty na vypouštění průmyslových škodlivin do ovzduší, po jejichž překročení se musí kupovat povolenky. Ekonomická krize posledních let však způsobila, že povolenek je na trhu nadbytek. Jejich ceny tím pádem klesaly a celý systém přestal plnit svou funkci.

Jedna povolenka, která znamená možnost vypustit do ovzduší jednu tunu oxidu uhličitého, by podle odhadu expertů měla stát alespoň 20 eur, pokud má výrobce nutit ke snižování emisí. V současnosti se ceny pohybují mezi čtyřmi a pěti eury za tunu, což je suma, která k investicím do ekologie nemotivuje.

Rostoucí ceny povolenek vyhovují třeba českému energetickému gigantu ČEZ, který jich má dostatek. Dražší povolenky se navíc odrazí i v cenách elektrické energie, což by pro ČEZ znamenalo lepší vyhlídky pro dostavbu Temelína nebo spuštění paroplynové elektrárny v Počeradech, jejíž provoz se nyní kvůli levnému uhlí a levným povolenkám nevyplatí.

ČEZ proto včerejší rozhodnutí Evropského parlamentu přivítal. "Jde o správný krok, ale to nestačí, musí přijít další kroky a systémové řešení, aby trh s povolenkami zase plnil svůj účel motivovat firmy k investicím do čistějších technologií," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Proti intervencím do systému obchodování je naproti tomu například Teplárenské sdružení ČR nebo Svaz chemického průmyslu, podle něhož by bylo lepší, kdyby se obchodování s emisními povolenkami úplně zrušilo.

Návrh na odložení aukce povolenek musí nyní odsouhlasit ještě členské státy EU. Mohlo by se tak stát už příští týden během zasedání unijních ministrů zemědělství. Další postup záleží na rychlosti úředních procedur, ale podle předpokladů by první povolenky mohly začít z trhu mizet už příští rok na jaře.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí