Zelená úsporám: na energeticky šetrné rodinné domy dá stát další dvě miliardy

Ještě pár dní mohou majitelé rodinných domů žádat o dotaci na renovaci své nemovitosti nebo třeba o příspěvek na výměnu starého kotle za ekologický. Pokud to nestihnou, šance získat peníze nekončí - v lednu startuje další vlna programu Nová zelená úsporám.

18. prosinece 2013
Zelená úsporám: na energeticky šetrné rodinné domy dá stát další dvě miliardy

Celkovou renovací rodinného domu sníží jeho majitelé nejen náklady na provoz budovy, ale díky příspěvku od státu mají možnost ušetřit i značnou část investice. Na program Nová zelená úsporám 2013 byla letos vyčleněna jedna miliarda korun. Z této částky bylo včera žadatelům k dispozici sice posledních asi 40 milionů, vlastníci rodinných domů však budou moci žádat o podporu i v navazujícím programu, který startuje v lednu. Na něj bude mít ministerstvo životního prostředí v roce 2014 nejméně dvě miliardy korun z příjmů z prodeje emisních povolenek. Do roku 2020 by pak stát měl poskytnout dotace za 27 miliard korun.

"Již v tuto chvíli evidujeme přes 20 zájemců, kteří by rádi žádali o dotaci v další vlně programu," řekl HN Petr Kotek, jednatel společnosti EnergySim, jež zpracovává těmto lidem energetické posudky. "Bohužel, dosud nebyly uveřejněny přesné podmínky nové výzvy, a nemůžeme tak klientům zaručit, že jejich projekty naplní dotační kritéria i v avizované druhé výzvě. Předpokládáme však, že podmínky budou obdobné a nedojde k zásadním úpravám," doplnil.

Půl milionu od státu na výstavbu pasivního domu

V těchto dnech dobíhá program, který bude ukončen po vyčerpání jedné miliardy nebo nejpozději 20. prosince. Podpora je rozdělena do oblastí A až E (viz dále) a vedle celkové renovace rodinného domu či výstavby domu s velmi nízkou energetickou náročností mají nárok na příspěvek i lidé, kteří si instalují na střeše domu solární kolektory, mění kotel za ekologický nebo si pořídí větrací systém se zpětným získáváním odpadního tepla.

"Co do objemu finančních prostředků bylo nejvíc žádostí pro oblast A - snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů," sdělila HN Martina Neckářová z tiskového oddělení ministerstva. Na renovace rodinných domů mají lidé od státu dostat v dobíhající vlně podpory více než půl miliardy korun. Na podporu novostaveb v pasivním energetickém standardu (oblast B) by pak mělo jít bezmála 200 milionů korun. V této části programu je i nejvyšší průměrná podpora dotace - téměř 450 tisíc korun. Ale může být i vyšší. "Pro oblast podpory B byla nejštědřejší dotace 550 tisíc korun," uvedl Kotek. "Investor měl dále nárok až na 35 tisíc korun na přípravné práce spojené s podáním žádosti," dodal. Ten, kdo získá dotaci, tak může podle Kotka postavit pasivní dům za srovnatelné peníze jako "běžný" domek a v budoucnu mít minimální provozní náklady.

Na poradenství v oblasti pasivních domů se zaměřuje i společnost Porsenna. "Rekonstrukce mají ale daleko větší potenciál a my se na ně budeme více soustřeďovat," řekl ředitel firmy Miroslav Šafařík. Podle jeho zkušeností mnoho majitelů rodinných domů o dotacích z Nové zelené úsporám vůbec neví.

Nová zelená úsporám pomáhá i firmám a podnikatelům ze stavebnictví. Získají zakázky, což se příznivě promítá i do zaměstnanosti. Spuštění dotačního programu uvítali také výrobci izolačních materiálů. Za celý letošní rok bude spotřeba pěnového polystyrenu v Česku druhá nejvyšší po rekordním roce 2011. Podle odhadu sdružení výrobců a zpracovatelů polystyrenu (sdružení EPS ČR) jeho spotřeba letos meziročně vzroste o 3,7 procenta na 58 500 tun. "Zatímco v první polovině letošního roku došlo k meziročnímu snížení spotřeby o 10 procent, po vyhlášení podmínek jsme zaznamenali razantní růst," komentoval Pavel Zemene, předseda sdružení EPS ČR. Ministerstvo totiž vyhlásilo podmínky dobíhající vlny programu Nová zelená úsporám letos v srpnu. V samotných zakázkách na stavební práce se však program projeví výrazněji až v příštím roce.

Program není pro bytové domy

Oproti původní Zelené úsporám (v letech 2009 a 2010) letos ani v příštím roce nemohou o dotace žádat majitelé bytových domů. "Nechápu, proč není program určen i pro panelové domy," říká Oldřich Sova, předseda představenstva pražského bytového družstva SBD Pokrok. "Náš největší dům má 300 bytů, to už je velká zakázka, která by pomohla i stavebnictví," dodal Sova. Pokrok patří mezi největší bytová družstva v zemi, podle Sovy není kompletně zrevitalizováno okolo 100 bytových domů, které družstvo spravuje.

"Nám paradoxně Nová zelená úsporám pozastavila průběh revitalizace," řekl Sova. Řada lidí se na podporu od státu podle Sovy spoléhala, ale když byl program vyhlášen, zjistili, že se dotace na bytové domy nevztahuje. "Nejhorší je nejistota, my ani nevíme, jaké budou příští rok daně," dodal. Majitelé bytových domů mohou od státu získat nízkoúročené úvěry z programu Panel 2013+, případně z evropského programu Jessica. První však změnil způsob podpory a nyní nabízí méně výhodné podmínky. Navíc oproti komerčním úvěrům vyžaduje zdlouhavou administrativu, vysvětluje Sova. Druhý je zatím určen jen na rekonstrukci bytových domů v "problémových územích se zanedbaným bytovým fondem".

Přitom v Česku prošla kompletní renovací jen zhruba polovina paneláků a necelá čtvrtina cihlových bytových domů. U rodinných domů je to ještě mnohem méně. Vyplývá to z průzkumu, který aliance Šance pro budovy zpracovává pro ministerstvo průmyslu. "Aby se většina budov zrenovovala, je třeba zavést dlouhodobý program, který si vytvoří důvěru žadatelů," říká Jana Kubáňová, mluvčí aliance. Program se stabilními podmínkami a financováním je podle ní důležitý i pro zamezení výkyvům v poptávce a zajištění rovnováhy na stavebním trhu. To potvrzují zkušenosti výrobce oken a dveří Dafe - Plast Jihlava. "Mezi Zelenou úsporám a Novou zelenou úsporám byla poměrně velká prodleva, to nám neumožňuje plánovat a přijmout nové zaměstnance," říká Miroslav Culka, obchodní ředitel firmy.

505 milionů korun
má jít v první dobíhající vlně programu Nová zelená úsporám na rekonstrukce rodinných domů. Vyplývá to z žádostí doručených k 29. listopadu na ministerstvo životního prostředí. Je to největší objem z celkové částky jedné miliardy korun (další peníze půjdou na podporu výstavby nových, energeticky úsporných domů či na solární kolektory).

AUTOR: Martina Marečková
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj:HN
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů