zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spalovny přijdou o peníze z EU, kvůli chybějícímu zákonu

26.02.2014
Odpady
Spalovny přijdou o peníze z EU, kvůli chybějícímu zákonu

Rozestavěná spalovna odpadů v Chotíkově u Plzně má stát tři miliardy korun. Z toho přitom až 800 milionů mělo jít z evropských peněz. Ty jsou ale nyní nejisté.

"Nemůžeme to financovat, protože Česko neumí vysvětlit, jak spalovna zapadá do systému nakládání s odpady, který by odpovídal cílům evropské směrnice," uvedl Joseph Hannon, mluvčí eurokomisaře pro životní prostředí Janeze Potočnika. Česku totiž stále chybí nová národní odpadová strategie.

Plán odpadového hospodářství i zákon o odpadech by podle náměstka ministra životního prostředí Jana Kříže měl být do konce roku zpracován. Zatím ale není jasné, zda a v jakém rozsahu úřad výstavbu spaloven podpoří. Současný evropský trend totiž prosazuje spíše recyklaci. Kříž připustil, že kdyby byla strategie nakládání s odpady hotova před dvěma lety, neměl by ZEVO Chotíkov s penězi z EU problém.

Plzeňská teplárenská už prohlásila, že spalovnu dostaví i bez evropských peněz. Podpora projektu nyní závisí na tom, zda Evropská komise bude vůbec přístupná k závazkům, které by ČR poskytla.

Zastaveny jsou i další projekty, včetně spalovny v Karviné a Mostu-Komořanech, k nimž má Česko dodat strategické dokumenty. Financovány by mohly být z programu Životní prostředí 2014-2020.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí