zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Světoví experti představí možnosti řešení klimatické krize

12.04.2014
Klimatické změny
Světoví experti představí možnosti řešení klimatické krize

Zpráva, kterou má Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) zveřejnit už tuto neděli 13. dubna v Berlíně, se zabývá opatřeními na snížení emisí skleníkových plynů, hlavní příčiny probíhajících změn klimatu. V předchozích dvou dílech se IPCC věnoval vědeckým poznatkům o změně klimatu a jejím dopadům na lidskou společnost a přírodu.

V období 2000 až 2010 rostly globální emise skleníkových plynů rychleji než v předchozích desetiletích. Dvě třetiny celkových emisí způsobilo spalování fosilních paliv a průmysl. Za zhruba polovinu nárůstu globálních emisí je od roku 2002 zodpovědná Čína. Obrovské problémy se souvisejícím znečištěním ovzduší ale vedly k přijetí nové regulace a trend spotřeby uhlí se nyní v Číně rychle mění. Země také masivně investuje do rozvoje čistých zdrojů energie.[1]

Ve zprávě IPCC vědci představí technologické možnosti a další opatření, která by omezila znečištění a zabránila nebezpečným změnám klimatu. Zpráva dále shrne minulé a očekávané emisní trendy a jejich příčiny - jinými slovy co a kdo způsobuje růst emisí. Dozvíme se také, co by znamenalo případné odložení snižování emisí na později, jaká jsou technologická omezení a jaké investice a finanční prostředky jsou ke snížení emisí potřeba.

"Není žádným tajemstvím, že se vlády zatím nedokázaly dohodnout na potřebných opatřeních ke zmírnění změny klimatu. Tato část zprávy IPCC tak pro politiky bude frustrujícím čtením. Přitom víme, že je nutné postupně snížit emise na nulu a že to jde. Premiér Sobotka by neměl při jednáních o nové evropské klimatické politice sekundovat Polsku a podílet se na jejím ničení. To je strategie výhodná pro polské a české uhlobarony, ale nikoli pro Českou republiku," uvedla Šárka Pechová, tisková mluvčí Greenpeace ČR.


Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
23
6. 2022
23.6.2022 - Seminář, školení
na zámku v Drahenicích
21
9. 2022
21-23.9.2022 - Konference
Náměšť nad Oslavou
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí