zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brabec: Splachovat pitnou vodou je barbarství

20.01.2017
Pitná voda
Sucho
Brabec: Splachovat pitnou vodou je barbarství

Boj s extrémním počasím vyjde stát v příštích letech na 18 miliard korun. Česko trápí hlavně sucha. Půda neudrží vodu v objemu násobku vltavské kaskády. Stát proto chystá řadu opatření včetně dotací na nádrže vody. Chystají se i opatření, aby se šetřilo s pitnou vodou, řekl v pořadu Rozstřel ministr životního prostředí Richard Brabec.

Největšími problémy jsou sucha. Česko je ,,střechou Evropy", z níž veškerá voda odtéká pryč. Nemá žádnou velkou řeku a půda kvůli erozi vodu neudrží. Podle Brabce to do deseti let bude mít neblahý vliv nejen na zemědělce, ale i na průmysl. ,,Musíme se na klimatickou změnu připravit a udržet vodu v krajině," řekl ministr.

Vláda v pondělí přijala Národní akční plán, který počítá s tím, že opatření na boj s klimatickými změnami vyjdou na 18 miliard korun. Z toho jedna miliarda půjde z domácích zdrojů, zbytek formou dotací zejména z Bruselu.

Řeč byla také o kontrole kotlů a spalování škodlivin. Největší obavy a znepokojení lidí způsobila nová pravomoc kontrolorů vstupovat do obydlí lidí, pokud bude existovat podezření na porušování zákona. Kontroly mají podle Brance spíš edukační charakter. Protože lidé často netopí správně, přitom to však nevědí.

Ministr se také dotkl nového zákona o odpadech. Podle něj již není mnoho šancí, aby zákon prošel celým legislativním procesem. Cílem MŽP je tak novelu připravit a další práce budou na příští vládě.

Celý Rozstřel s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem zde.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí