zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brno: Artézská voda a studně - současné problémy

07.02.2017
Pitná voda
Urbánní ekologie
Brno: Artézská voda a studně - současné problémy

Brno patří k malému počtu měst, pod nimiž se ve velkých hloubkách nachází poměrně vydatné zásoby podzemní vody. Na rozdíl od lázeňských míst, například Poděbrad, není podzemní voda pod Brnem a v okolí minerální, ale svojí jakostí je blízká pitné vodě. Proto je potřeba věnovat náležitou péči jejímu využívání a ochraně.

Podzemní vodu pod Brnem můžeme zastihnout v propustných horninách třetihorního stáří, zpravidla v píscích až pískovcích, které jsou proti znečištění s povrchu zpravidla chráněny vrstvou nepropustných jílů mocnou přibližně 100 metrů. Podzemní vody pod Brnem jsou napjaté - artéské. Po navrtání těchto vrstev vystupuje podzemní voda přirozeným přetlakem ze stometrové hloubky až k terénu.

Město Brno podniká pro ochranu podzemních vod řadu opatření. Patří k nim velmi obezřetné povolování ojedinělých odběrů podzemních z tohoto artéského kolektoru. Dále je z prostředků města prováděn pravidelný monitoring jakosti vody. Ve zpracovaném a každoročně aktualizovaném generelu geologie města Brna mohou investoři i občané Brna využívat informační databáze o hlubokých vrtech, jakosti vody, místech ekologických zátěží a podobně.

V budoucnu je třeba zpracovat odborné podklady, které upřesní využitelné množství těchto artéských vod a podmínky pro jejich jímání a ochranu v jednotlivých částech Brna a v okolí..

Dále je třeba aktualizovat generel geologie, pokračovat v monitoringu a chránit si toto přírodní bohatství, které do vínku dostalo Brno jako jedno z mála velkých měst u nás.

ZDROJ: Enviweb a ML

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí