zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministrem životního prostředí zůstává Richard Brabec: Na Pražském hradě ho dnes jmenoval prezident Miloš Zeman

13.12.2017
Politika
Ministrem životního prostředí zůstává Richard Brabec: Na Pražském hradě ho dnes jmenoval prezident Miloš Zeman

Ministerstvo životního prostředí povede i v nové vládě České republiky dosavadní ministr životního prostředí Richard Brabec. Dnes odpoledne složil spolu s dalšími členy kabinetu premiéra Andreje Babiše, ve kterém opět vykonává funkci 1. místopředsedy, slavnostní slib v Trůnním sále Pražského hradu. Richard Brabec je tak vůbec prvním ministrem životního prostředí od vzniku samostatného ministerstva, který stál v čele úřadu celé jedno volební období a současně se ho ujímá ve volebním období bezprostředně následujícím. I v něm budou mezi jeho priority patřit mj. hospodaření s vodou a sucho, zákony spojené s procesem EIA nebo kvalita ovzduší.

Nadále bude ministr Richard Brabec hájit a prosazovat opatření, která povedou k větší ochraně přírody a ke zlepšení životního prostředí v České republice. Bude usilovat o důsledné hospodaření s vodou v krajině, aby nedocházelo k ohrožování nejcennějších zdrojů podzemních vod. Efektivní zacházení s vodou a s tím spojený boj proti suchu a změnám klimatu musí být zároveň v gesci jednoho ministerstva. Nikoli vícero resortů, jako je tomu doposud.

Cílem ministra Richarda Brabce bude i pokračující snaha o takovou úpravu zákonů, která zajistí pružnější reakci tuzemské - často zbytečně těžkopádné - legislativy na další požadavky Evropské komise týkající se posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Je potřeba zjednodušit potřebné povolovací procesy, v žádném případě ne na úkor jejich pečlivého vyhodnocení a provedení.

Ministerstvo životního prostředí pod vedením Richarda Brabce nepoleví v zápase se znečištěným ovzduším. Jedním z prověřených nástrojů jsou evropskými fondy financované kotlíkové dotace. Díky nim dojde v České republice do roku 2020 k výměně 100 tisíc kotlů. Nevyhovujících kotlů je u nás ale až 350 tisíc. Záměrem ministra Richarda Brabce bude proto zajištění peněz na financování ekologických kotlů pro další domácnosti.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí