zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Radši steak na grilu nebo tři týdny sprcha?

21.07.2019
Ekostyl
Voda
Klimatické změny
Radši steak na grilu nebo tři týdny sprcha?

Naše stravování ovlivňuje stav klimatu. V souvislosti s globálním oteplováním se tento problém vztahuje i na vodu. Vídeňská poradenská služba pro životní prostředí informuje o spotřebě vody v oblasti potravinářského průmyslu.

Velké množství vody se spotřebuje v potravinářském průmyslu. S vysokou spotřebou vody je spojena zejména produkce masa. Ten, kdo chce vodu šetřit, se snaží snížit množství masa ve svém jídelníčku a volí vegetariánské alternativy.

Jen malé množství vody, které spotřebujeme, pochází z vodovodních kohoutků. Převážná většina vody je spotřebována na produkci potravin. Pokud si ugrilujeme například 200g steak, vypaří se zhruba 3000 litrů vody, což představuje zhruba 20 van plných vody. ,,To odpovídá průměrné spotřebě vody na jednu osobu v Rakousku po dobu 23 dnů", vysvětluje vědecká pracovnice v oblasti výživy Poradenské služby pro životní prostředí Michaela Knieli.

Dvě vany na jedno avokádo

Produkce hovězího masa vyžaduje 47krát více vody než ovoce a zelenina. Přesto i na ovoce a zeleninu se vztahují výjimky. Například na vypěstování avokáda se spotřebují dvě plné vany vody. V obzvláště teplých regionech jako je Izrael nebo Španělsko je pak spotřeba vody mnohem vyšší.

Top ekologická 5 na vašem grilu

Houby, cuketa, kukuřice, rajčata a paprika představují pět top surovin namísto kotlety, steaku a burgeru. Dále třeba humus místo guacamole nebo opečené brambory místo párků. Micheala Knieli je přesvědčena, že malé změny v jídelníčku mají velký dopad na zdraví a životní prostředí.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí