zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologicky i ekonomicky - jde to!

21.07.2020
Technologie
Odpady
Pitná voda
Recyklace
Voda
Zpětný odběr
Ekologicky i ekonomicky - jde to!

Dostat peníze za něco, co vám dosloužilo? Ano, i to umožňuje nová odpadová aplikace ,,Kam s ním". V mapě na www.KAMsNIM.cz totiž naleznete mimo jiné místa prodejen, kam můžete přinést své použité filtry z konvic Brita a získat za každý slevu 25,- Kč na koupi nového.

Jak to funguje?

Tahle recyklace vám moc času ani sil nezabere. Stačí jen vrátit použité patrony do jednoho z 18 obchodů, zapojených do recyklačního programu Brita, které najdete prozatím v sedmi krajích. Že ten Váš chybí? Nevadí, použité filtry lze i zaslat i poštou na adresu vybraného e-shopu, informujte se u svého prodejce...

Kromě ekonomické stránky má však recyklační program Brity především ekologický rozměr. Filtrační patrona se celá skládá z materiálů, které se v přírodě samy nerozloží a jsou poměrně drahé na výrobu. Recyklace filtrů tak znamená hned tři výhody: vzniká méně odpadu, využívá se méně přírodních zdrojů a výroba nových filtrů je levnější. Firma Brita spustila svůj vlastní recyklační program, ve kterém najde každá část staré patrony nové využití, již v roce 1992 a ročně se zrecyklují jen za ČR desetitisíce použitých filtrů. Plastový obal poslouží na výrobu nových plastů, uhlíkový filtr na čištění odpadních vod, iontoměnič se vyčistí a použije znovu. Více o recyklaci filtrů Brita zde.

Jak pomáhá odpadová aplikace ,,Kam s ním"?

,,Český ,,Google na odpadky" poradí, kde můžete legálně a v drtivé většině i bezplatně odevzdat jak vytříděný odpad z domácnosti, tak například prošlé léky, pneumatiky, vysloužilé elekto, baterie, světelné zdroje, velkoobjemový odpad, nebo třeba i odpady nebezpečné. A nejen to. Obsahuje i provozní doby sběrných středisek či míst zpětného odběru, včetně možnosti navigace na tato místa, kterých je v současné době v odpadové mapě přes 50 000", říká autor projektu Miroslav Kubásek.

A co dále?

,,V situaci, kdy se v médiích široce diskutuje možnost zavedení zálohového systému na PETlahve je zřejmě potřeba se vrátit k selskému rozumu. Balenou vodu kupuji jen na delších cestách, kdy nemám jinou volbu, jinak si vystačím s kohoutkovou, kterou si snad už 20 roků upravuji (někdy je přeci jen trochu cítit chlórem) pomocí filtrační konvice Brita. Výhodou je i to, že nemusím prakticky čistit kávovar ani varnou konvici od vodního kamene", říká Radek Janoušek ze spolku Ukliďme Česko, který stojí za zrodem odpadové aplikace ,,Kam s ním".

,,Zařazení recyklačních míst filtrů do odpadové mapy bylo proto díky vlastní zkušenosti první volbou. Do budoucna chceme aplikaci rozvíjet právě tímto směrem. Ukazovat dobré příklady a navigovat uživatele, aby využívali alternativních možností jak se zbavovat nepotřebných věcí. V mapě na www.KAMsNIM.cz budou postupně přibývat další místa zpětného odběru, reuse centra, opravárny, charitativní sběrny a další místa, která pomáhají najít využití, či alespoň recyklační koncovku pro věci, které by se jinak zbytečně staly odpadem", dodává Janoušek.

POZOR SOUTĚŽ

Na Facebookovém profilu"Kam s ním" jsme pro Vás ve spolupráci s výhradním dovozcem konvic a filtrů Brita, společností Potten & Pannen - Staněk připravili soutěž o 3 filtrační konvice Brita.
3 účastníci, kteří si v komentáři pod soutěžním příspěvkem co nejblíže tipnou, kolik se v roce 2019 za ČR zrecyklovalo použitých fitrů Brita, získají filtrační konvici na vodu. Soutěž trvá do neděle 26.7.

Už vím, kam s ním!
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí