zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Necelá polovina Čechů se snaží způsobem svého života co nejméně zatěžovat přírodu

10.01.2021
Ekostyl
Obecné
Necelá polovina Čechů se snaží způsobem svého života co nejméně zatěžovat přírodu

Čtyři z pěti Čechů se zajímají o to, jak svým chováním ovlivňují životní prostředí. Necelá polovina (45 %) dotázaných dokonce tvrdí, že se snaží způsobem svého života co nejméně zatěžovat přírodu a své okolí. Uvědomělejší jsou v tomto směru ženy, kde je to dokonce 50,4 %, zatímco u mužů 40,5 %. Ukázal to průzkum banky ING, která je celosvětově lídrem v oblasti udržitelnosti.

Více než třetina dotázaných říká, že se snaží chovat odpovědně, pokud je to příliš neomezuje. Dalších 12 % to sice zatím příliš neřeší, ale uvědomují si, že by se měli chovat odpovědněji.

,,Udržitelné chování se stává běžnou součástí našeho života. Jen něco přes 5 % Čechů v průzkumu ING uvedlo, že je to vůbec nezajímá a neřeší to. Nejde jen o přesvědčení, pro které je potřeba něco obětovat, téměř dvě třetiny (62 %) Čechů věří, že odpovědné chování může ušetřit jejich domácnosti peníze," vysvětluje Erik Fortgens, ředitel korporátního bankovnictví ING Česká republika.

Třídíme odpad

V třídění odpadu jsme přeborníci, konkrétně 88 % Čechů o sobě tvrdí, že třídí, a dalších 6 % o tom uvažuje. Jednorázových plastů se však zatím vzdát příliš nechtějí, zatím to udělala jen čtvrtina (27 %) dotázaných a dalších 30 % o tom uvažuje. Dvě pětiny (40 %) Čechů si s sebou do obchodu berou vlastní obaly, do kterých nakupují. Další více než čtvrtina (28 %) o nákupu do přinesených obalů uvažuje.

Většina Čechů také šetří vodou, ať už odděleným splachováním, nebo třeba využíváním dešťové vody. Uvádí to 59 % dotázaných v průzkumu ING a dalších 16 % o tom uvažuje.

Vegetariánství také může patřit k udržitelnému způsobu života, protože produkce masa zatěžuje životní prostředí. Průzkum však ukázal, že 86 % Čechů se masa vzdát nechce. Jen 6,5 % dotázaných uvedlo, že nejedí maso, a dalších 8,1 % uvažuje, že by se ho vzdali.

Desetina Čechů zvažuje, že by se vzdali svého auta a používali veřejnou dopravu. Celkem 45 % dotázaných v průzkumu ING tak již učinilo, stejné procento se ale svého plechového miláčka vzdát nechce. A s největší pravděpodobností se nejedná o ekologické auto. Elektromobilem či hybridem jezdí totiž jen necelá 2 % dotázaných. Dalších 13 % o tom však uvažuje.

Alternativní energie zatím Češi nevyužívají ani v domácnosti. Například solární panely, vítr nebo tepelné čerpadlo využívá jen desetina (10 %) dotázaných a další pětina (21 %) o tom uvažuje.

Základem je výchova

Výchova k odpovědnému chování je v Česku teprve na začátku. Jak ukázal průzkum banky ING, necelou pětinu (19 %) k tomu přivedli rodiče, 14 % pak jejich okolí, například přátelé nebo kolegové v práci. Jen 5 % k tomu přivedla škola. V 3 % případů to byla kultura ve firmě, kde pracují, a 2 % dotázaných se inspirovala nějakou celebritou, například sportovcem či umělcem.

,,Téměř 60 % dotázaných k odpovědnému chování nikdo nevychovával ani neovlivnil, podle svých slov na to přišli sami. Jde zejména o nejstarší generaci, kde to jsou více než dvě třetiny dotázaných, naopak u nejmladší generace je to už jen pouhá třetina. Rostoucí povědomí o odpovědném a udržitelném podnikání vidíme i ve školách, které dokázaly ovlivnit téměř 15 % nejmladší generace, u té nejstarší je to jen okolo 3 %. Důležitou roli u nejmladší generace hrají i pozitivní vzory ve společnosti. Téměř 9 % dotázaných inspirovaly nejrůznější celebrity, jako jsou sportovci nebo umělci. Pro nejstarší generaci tyto vzory zatím úplně chybí, a i ve střední generaci dokázaly ovlivnit jen 1 % dotázaných," dodává Erik Fortgens, ředitel korporátního bankovnictví ING Česká republika.

O průzkumu:

Průzkum ING zaměřený na odpovědné a udržitelné chování proběhl v listopadu 2020 mezi 1000 respondenty.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí