zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Po červnových povodních jsou lidé i nadále bez pitné vody

08.09.2009
Pitná voda
Povodně
Po červnových povodních jsou lidé i nadále bez pitné vody

Už dva měsíce a deset dnů je čtyři sta obyvatel žijících ve frenštátských místních částech Papratná, Kopaná a Bartošky bez pitné vody. Čerpali ji z vodní nádrže Lubina, kvůli jejímu znečištění po červnových bleskových povodních jsou ale dlouhodobě odkázáni na vodu z cisteren.

Cisterny projíždějí postiženými lokalitami několikrát denně. Podle informací frenštátského starosty Stanislava Hrabovského se na pondělním jednání vedení města dohodlo s majitelem zakalené nádrže, společností OKD, a firmou zajišťující vodu do domácností, Severomoravskými vodárnami a kanalizacemi, na možném řešení kritické situace.

"Společnost OKD nabídla pronájem bývalého důlního potrubí, které bychom po totální opravě použili k napojení částí Frenštátu bez vody na jiný zdroj, na nádrž Šance," řekl starosta.

Věc má ale dva háčky. Vedení města zatím neví, jestli může zažádat o dotace u ministerstev zemědělství a financí v případě, že se jedná o pronajaté potrubí. Také se dopředu neví, jestli bude projekt úspěšný. Pokud ano, lidé by mohli mít vlastní pitnou vodu do Vánoc.

Frenštát stále jedná, jak vodu zajistit

"Nemůžeme ani prát prádlo, umývat nádobí, koupat se, natož používat vodu jako pitnou. Je hygienicky závadná," popsal podnikatel Zdeněk Šmajstrla z Kopané, který je se svou rodinou odkázán na vodu z cisteren.

"Rozvážejí ji čtyřikrát denně. Tato voda je sice prezentována jako pitná, ovšem její kvalita není zdaleka dostatečná. Proto pitnou vodu na vaření a pití raději vozím od rodiny. Vzhledem k tomu, že jsme v domácnosti tři osoby, dovedete si představit, kolik času tímto denně ztratíme," rozčiloval se pohankový mlynář z Kopané.

Na pondělním jednání se město Frenštát snažilo těžkou situaci lidí řešit. "Jednali jsme s majiteli nádrže, společností OKD, i s provozovatelem vodovodu, Severomoravskými vodovody a kanalizacemi," upřesnil starosta Stanislav Hrabovský.

"Diskutovalo se o technickém řešení, které by umožnilo napojení postižené oblasti Frenštátu na centrální zdroje Severomoravských vodovodů a kanalizací (SmVaK). Bylo dohodnuto urychlené zpracování projektové dokumentace, na základě které bude možno vyčíslit potřebné náklady a další postup," sdělila mluvčí SmVak Eva Špirochová.

"Společně se všechny strany snaží o nejrychlejší obnovu dodávek pitné vody. Připravujeme právní podklady a prověřujeme možnost získání dotací, kterými by bylo možné uhradit náklady spojené s napojením na dodávky od SmVaK," reagovala zase mluvčí společnosti OKD Zuzana Koláriková.

Pokud projektová žádost o dotace na obnovu dodávky pitné vody nebude úspěšná, zbývá lidem jen počkat, jestli se nádrž Lubina vyčistí a voda z ní bude použitelná.

"Ale to není řešení dlouhodobé, protože současná situace by se mohla opakovat zase. Nádrž Lubina není vhodná pro odběr pitné vody. Doufám, že žádost o dotace bude úspěšná a lidé budou zase mít vlastní pitnou vodu," řekl starosta.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí