zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Řešení pro kvalitní životní prostředí v Jihomoravském kraji

10.09.2009
Obecné
Politika
Řešení pro kvalitní životní prostředí v Jihomoravském kraji

Mirek Topolánek dnes v prostorách Ústavu systémové biologie a ekologie Akademie věd v Brně představil část volebního programu ODS – Řešení pro kvalitní životní prostředí. Jakožto jihomoravský lídr zároveň prezentoval tři vybrané problémy, které chce v otázce životního prostředí v Jihomoravském kraji řešit: 1) další vývoj vodní nádrže Nové Mlýny, 2) nízkou výtěžnost tříděného odpadu v kraji a 3) revitalizaci Zámeckého rybníka v Lednici.

Vodní nádrž Nové Mlýny byla vybudována s cílem zamezit záplavám, umožnit závlahy a využít k rekreaci. Do 70. let minulého století nejrozsáhlejší lužní krajina ve střední Evropě byla výstavbou Nových Mlýnů radikálně pozměněna. Od té doby se také táhnou spory mezi vodaři a ekology, nyní zejména o jejich revitalizaci. "Stejně jako mnozí odborníci, tak i já navrhuji navrátit střední nádrž přírodě, tak jak to vyřešili na Malém Balatonu. Vyčištěná horní a spodní nádrž by sloužily závlahám a rekreaci. Takové řešení by mimo jiné napomohlo výstavbě dálnice Brno – Vídeň," říká k problematice Mirek Topolánek a zároveň dodává: "Chci všechny strany sporu požádat, aby nad takovým základním konceptem daly společně hlavy dohromady. Výsledek takovéto debaty podpořím."

Dalším problémem jižní Moravy je fakt, že má dlouhodobě nejnižší výtěžnost tříděného sběru v celé republice. "Jistě to není lidmi, ti by, jak od nich slyším, třídili, kdyby měli možnost. Situace vyžaduje navýšení počtu sběrných nádob a zlepšit informovanost. To není úloha pro stát, ale pro obce a kraj, a zejména pro brněnský magistrát. Je to totiž hlavně Brno, které netřídí,"podotkl Mirek Topolánek.

Posledním problémem, který Mirek Topolánek zmínil, je revitalizace Zámeckého rybníka v Lednici. Ten je klíčovou částí přírodně krajinářského zámeckého parku. Rybník je v havarijním stavu a navíc ohrožuje vzácné stromy na březích. V této otázce se předseda ODS přiklání k realizaci již připraveného projektu, který vznikl ve spolupráci památkářů a přírodovědců. Náklady na něj se pohybují okolo sto milionů korun. V otázce jeho financování vidí Mirek Topolánek cestu ve využití evropských dotací:"Naši odborníci na Ministerstvu životního prostředí se shodli, že projekt bude s největší pravděpodobností možno financovat z evropských fondů. Já tento důležitý projekt budu i nadále sledovat a podporovat," uvedl závěrem Mirek Topolánek.

Tiskové konference se dále účastnil Prof. RNDr. Ing. Michal V. Marek, DrSc., ředitel Ústavu systémové biologie a ekologie, Václav Mencl, místopředseda Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny, Ing. Rut Bízková, náměstkyně ministra životního prostředí a Ing. Radim Světlík, technický ředitel Povodí Moravy.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí