zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lékaři chtějí použít prudký přírodní jed k léčbě cukrovky

22.11.2009
Zdraví
Lékaři chtějí použít prudký přírodní jed k léčbě cukrovky

Použití nejnebezpečnějších toxinů k záchraně života se může zdát neobvyklé, lidé ale tyto přírodní látky využívají po staletí. V současnosti vkládají naději do jedovatých mořských sasanek.

Každý, kdo měl tu smůlu a šlápl v moři na sasanku koňskou, poznal, jaký nápor bolesti dovedou způsobit její žahavá chapadla. Stejně jako její další bezobratlé příbuzné, medúzy, mají ve svém organismu žahavé buňky, tzv. cnidocyty. V každé z nich se ukrývají drobné organely cnidocysty, jakési stočené harpuny, které jen čekají na příležitost, kdy vystřelit.

Neurotoxiny, které buňky produkují, dovedou znehybnit drobnou kořist. To inspirovalo izraelské vědce, kteří věří, že jed využijí k léčbě lidí.

"Věříme, že se nám podaří vyvinout neškodný, ale účinný lék proti cukrovce," říká Dr. Shimon Eckhouse, zakladatel farmaceutické firmy NanoCyte a dodává: "Předpokládáme, že cnidocysty obsažené ve speciálním krému dovedou dodávat do těla inzulín."

Podle něho by speciální léčivý krém obsahoval i tento hormon, jehož nedostatek je způsobuje diabetes. Jedovaté buňky by ho potom dodávaly přímo do kůže pacienta.


Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí