zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová tramvaj Škoda 15 T For City v Praze

11.02.2010
Doprava
Urbánní ekologie
Nová tramvaj Škoda 15 T For City  v Praze

Nová, zcela nízkopodlažní tramvaj Škoda 15T For City brázdí od konce minulého roku pražské ulice.

Tramvaj ForCity
Do roku 2017 dodá ŠKODA TRANSPORTATION pražskému dopravnímu podniku celkem 250 těchto tříčlánkových stoprocentně nízkopodlažních tramvají.
První série 32 kusů má být vyrobena do 31. 12. 2010. Tramvaje ŠKODA ForCity se mají sériově vyrábět a dodávat v letech 2010 až 2017.
Tříčlánková jednosměrná tramvaj ŠKODA ForCity je navržena pro 61 sedících a až 239 stojících cestujících (pro srovnání - ŠKODA 14T má celkovou kapacitu 270 cestujících). Je dlouhá 31,4 m, široká 2,46 m a výška vozidla přes sběrač je 3,6 m. Maximální dovolená rychlost je elektronicky omezena na 60 km/h.
Tramvaj ŠKODA ForCity je vybavena šesti dvoukřídlými dveřmi pro cestující, které otevírají v zastávkách 40 procent boční plochy celého vozu. Další dveře jsou určeny jen pro řidiče. Podlaha vozu je uložena nad temenem kolejnice ve výšce 350 mm, což se blíží úrovni nástupních ostrůvků zastávek.
. Pracoviště řidiče je ve zcela oddělené klimatizované části kabiny. Řízení vozu usnadňují počítačové systémy. Vozidlo je standardně vybaveno kamerovým systémem, který snímá prostor exteriéru vozu i interiér tramvaje, řidič vše sleduje na dvou monitorech.
Hnací podvozky mají extrémně malou stavební výšku, která dovoluje celý vnitřní prostor vozidla řešit bez schodů. Podvozky jsou zcela otočné. Tramvaj je poháněna 16 synchronními střídavými motory uspořádanými ve čtveřicích. Elektronika umístěná u každého motoru a dovoluje řídit moment a otáčky každého motoru zvlášť. Toto řešení je revoluční a umožňuje řídit jízdu tramvaje v mnoha režimech odpovídajících geometrickému profilu tratě.

Bližší prohlídka na:
http://www.youtube.com/watch?v=pWKH3DOST-k&feature=fvw

ZDROJ:ww.dp-arena.cz, www.skoda.cz aj.


Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí