zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Lokti tekla voda kontaminovaná xylenem, objevují se zdravotní problémy

24.11.2010
Pitná voda
Šlendryján
V Lokti tekla voda kontaminovaná xylenem, objevují se zdravotní problémy

Po týdnu nejistoty se lidé z loketského sídliště konečně nemusí obávat teplé vody, která jim teče z kohoutku. Konečně z ní už nejsou cítit stopy ředidla. To v uplynulých dnech způsobilo řadě lidí nepříjemnosti a dokonce i zdravotní problémy.

Vyvěšené plakátky na vchodech domů ve Vítězné ulici stále upozorňují, že se voda zatím nesmí pít. Neměly by se v ní koupat kojenci. Stopy chemické látky xylen se do teplé vody dostaly z čerstvě natřených bojlerů ve zdejší výtopně (více čtěte zde).

"Vodě už nic není. Potvrzují to i výsledky dvou laboratoří. V úterý v devět hodin zbývá udělat ještě jeden vzorek a odpoledne nám dá laboratoř výsledky na papíře," řekl Radek Hejna z firmy Term group. Její výtopna zásobuje teplou vodou část sídliště.

Přívod teplé vody do domácnosti nechali v pátek zastavit krajští hygienici. "Do vody se z barvy v nádrži dostaly organické těkavé látky, které zapáchaly. Jestli výtopně dáme nějaký trest či nikoliv, na tom se domluvíme s právníkem," vysvětlila Kateřina Jáglová z Krajské hygienické stanice.

Někteří obyvatelé sídliště si čistili teplou vodou zuby a udělalo se jim špatně. "Měla jsem zažívací problémy a průjem. Mám pupínky po celém těle a poleptaný jazyk. Říkala jsem si, že to není normální voda. Upozornění, že není něco v pořádku vyvěsila firma až poté, co jí teklo do bot protože si lidé začali stěžovat," zlobila se obyvatelka Vítězné ulice paní Eva.

Výtopna chce vzniklé problémy kompenzovat částečným odběrem vody zdarma.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí