zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

O kauze vědělo týdny mnoho lidí

22.12.2010
Politika
Šlendryján
O kauze vědělo týdny mnoho lidí

Tak se zdá, že jediní, kdo nevěděli o podivných událostech na Státním fondu životního prostředí, byli samotní aktéři kauzy a pak novináři. Pár dní po vypuknutí aféry vychází na povrch, že odvolaný šéf fondu Libor Michálek o svých podezřeních mluvil rovnou s několika lidmi.

Tvrdí, že nejprve o všem věděl ministr dopravy Vít Bárta. Ten se sešel s ministrem životního prostředí, aby spolu vyřešili financování dálnic z evropských peněz.

Michálek pak začal hledat někoho, kdo by mu pomohl zdokumentovat podezření, že lidé kolem něho chystají na fondu podvod. A tak vyrazil za ministrem vnitra Radkem Johnem. Ten jako by zapomněl, že má na starosti policii, poslal Michálka za novináři.

Krátce poté se Michálek rozhodl, že o celé věci informuje premiéra Petra Nečase a požádá o zapojení Bezpečnostní informační služby. Jenže premiér se s Michálkem nesešel. Místo toho zavolal Drobilovi, ať celou věc vyřeší sám.

V té době Michálek řekl o svém podezření další osobě - pražskému volebnímu lídrovi TOP 09 Zdeňku Tůmovi. Oba muži, kteří se znají mnoho let a pracovali spolu v České národní bance, se sešli krátce po volbách. Mluvili o pochybnostech týkajících se dvacetimiliardového tendru na pražskou čističku. "Potkal jsem ho na nějaké společenské akci. On říkal, že bychom se někdy mohli setkat, s čímž jsem souhlasil, ale nedošlo k tomu," říká Tůma k setkání.

Až poté se Michálek sešel se šéfem Úřadu vlády Lubomírem Poulem, který vše převyprávěl premiérovi.


Nabídka práce pro Michálka od Bárty

Ministr dopravy Vít Bárta (VV)nabídl odvolanému šéfovi SFŽP Liboru Michálkovi místo ve Státním fondu dopravní infrastruktury. Michálek však práci odmítl. "Velmi děkuji za nabídku, ale nejsem v situaci, že bych byl bez práce" řekl serveru iHNed.cz Michálek.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí