zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mobilní operátoři zelenají

07.01.2011
Ekologické mobily
Mobilní operátoři zelenají

Módní vlna ekologického chování zasáhla i české mobilní operátory. Nejnověji ho začal propagovat nejmenší operátor Vodafone, který spustil projekt První zelená síť.

Pod sloganem se skrývá fakt, že >>červený<< operátor od začátku letošního roku pokrývá 70 procent své spotřeby elektřiny v mobilní síti energií z obnovitelných zdrojů. Za dodavatele si vybral společnost E.ON.

Firma by chtěla podíl zelené energie v budoucnu ještě zvýšit, ale zbylou třetinu spotřeby elektřiny nemůže zatím operátor ovlivnit.

>>Jde o případy, kdy máme technologii pro mobilní síť umístěnou na vysílačích jiných majitelů nebo jsme v nájmu, kde vždy platíme část faktury majitele s vlastním dodavatelem,<< vysvětluje mluvčí společnosti Vodafone Adéla Konopková.

Operátor proto emise z této neobnovitelné energie vykompenzuje prostřednictvím výsadby stromů ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR.

>>Garantujeme, že vysázíme 20 tisíc stromů ročně, které při průměrné životnosti stromu sto let pohltí roční emise z provozu sítě,<< slibuje Konopková.

I další dva mobilní operátoři, kteří působí na tuzemském trhu, loni aktivovali síly na ekologickém poli. Nejvíce sázejí na modernizaci telekomunikační sítě, která jim přináší značné úspory při spotřebě energií.

>>Obměnili jsme celou mobilní technologii, která je téměř o třetinu úspornější. Podařilo se nám také uspořit spotřebovanou vodu. Část spotřebované elektrické energie navíc pochází z dodávek Zelené energie od společnosti ČEZ,<< popisuje ekologické snahy společnosti Telefónica O2 její mluvčí Martin Žabka.

Podobně inovoval v loňském roce i T-Mobile.

>>Zatímco v roce 1996 byl průměrný příkon jednoho našeho vysílače zhruba 2000 wattů, v roce 2005 vystačil jen s 1200 watty. Nejnovější vysílače, které v síti nasazujeme, pak vyžadují jen 600 wattů,<< říká mluvčí společnosti T-Mobile Jiří Janeček.

Operátor tím podle jeho slov přispěl ke snížení emisí oxidu uhličitého o desítky tisíc tun.

Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí