zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Osobní setkávání mezi ekozemědělci z mnoha zemí Evropy má i letos v rámci Bioakademie svůj prostor

27.06.2011
Biopotraviny
Osobní setkávání mezi ekozemědělci z mnoha zemí Evropy má i letos v rámci Bioakademie svůj prostor

Ekologičtí zemědělci sbírají a vzájemně si předávají zkušenosti na univerzitní půdě již jedenáct let. Letní konference ekologického zemědělství Bioakademie, jejíž letošní ročník se blíží, nabízí jak odborné exkurze a workshopy, tak bohatý doprovodný program. Lednicko-valtický areál je k podobným setkáním jako stvořený. Bioakademie v Lednici se tak stala tradiční akcí pro setkávání ekologických zemědělců a odborníků v tomto oboru na pomezí východní a západní Evropy.

Hlavním cílem Bioakademie je samozřejmě výměna odborných informací, neméně důležitá jsou však i osobní setkání na mezinárodní úrovni. Jednání ministrů, politiků, odborníků z univerzit a výzkumu, poradců a kontrolorů s ekologickými zemědělci z celé Evropy probíhala nejen na univerzitní půdě a při exkurzích, ale také v lednickém zámku a přilehlém parku či na společenských večerech.

Na Bioakademii je tedy možné se nejenom vzdělávat v rámci workshopů a exkurzí. Řadu možností nabízí také doprovodný program, kdy mohou účastníci využít wellness, lázní i projížděk na kole či procházek v překrásném lednicko-valtickém areálu. Vzít si tak mohou někteří účastníci s sebou na konferenci i rodinu. Nikdo se nudit nebude.

Hned ve středu milovníci dobrého jídla a pití ocení výsledky práce farmářů při degustaci biovín a bioproduktů ve vinném sklepě. Následující večer bude patřit vyhlášení ocenění nejlepšího Biozemědělce PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců roku 2011. "V pátek se uskuteční první lednický Farmářský biotrh, kterého se kromě českých ekologicky hospodařících farmářů zúčastní také kolegové ze Slovenska a Polska," zve širokou veřejnost Milan Kouřil, hlavní koordinátor Bioakademie 2011.

Ekologické zemědělství se v Evropě i u nás prosadilo zejména díky praktickým zemědělcům, kteří na svých farmách dokázali, že je možné hospodařit bez moderních agrochemikálií, s ohledem na přírodu a pohodu chovaných zvířat. "Výzkumné ústavy a zemědělské školy nastoupily v tomto oboru až po prakticích - průkopnících," sdělila za pořadatele historii Bioakademie Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. Osobností, která se významně zasadila o vznik tradiční akce, je Dr. Michael Piatti, rakouský rolník, který ekologicky hospodaří také na Moravě a je zároveň členem rakouského svazu Ernte a PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. Právě Michael Piatti je otcem myšlenky vzdělávat ekologické zemědělce i na univerzitní půdě. Jeho zkušenosti s ekologickým zemědělstvím v Evropské unii i zemích střední a východní Evropy ho přivedly k nápadu uspořádat pravidelné mezinárodní kurzy na půdě Mendlovy zemědělské univerzity - Zahradnické fakulty v malebném městečku Lednice, která leží nedaleko od rakouských i slovenských hranic, v samotném srdci Evropy. "Původní velkorysá idea založit zde evropskou univerzitu ekologického zemědělství se zdá být ještě i dnes v nedohlednu. Jedenáctý ročník Bioakademie je však důkazem, že odborné semináře, ale i předávání informací mezi ekologickými zemědělci z různých zemí Evropy, má svůj význam," uzavřela Kateřina Nesrstová.

Za PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců Sylva Horáková
Další informace poskytne Milan Kouřil, manažer projektu OPLZZ, hlavní koordinátor Bioakademie, (tel.: 724 395 536, milan.kouril@pro-bio.cz), nebo Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců (tel.: 583 216 609, pro-bio@pro-bio.cz).


Poznámky:

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců má v současné době 656 členů. Sdružuje 581 farmářů, 75 bioprodejen a 275 členů PRO-BIO Ligy, sekce pro spotřebitele. Centrála svazu sídlí v Šumperku.

Bioakademie 2011 (www.pro-bio.cz/bioak) probíhá od 29. června do 1. července v prostorách Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lednici. 11. ročník Bioakademie se zaměří na regionální biopotraviny, regionální rozvoj a boj proti účinkům klimatické změny. Každoroční letní konference ekologického zemědělství se tradičně zúčastní ekologičtí zemědělci, zpracovatelé a prodejci biopotravin, zástupci státní správy a samosprávy, neziskových organizací a další.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí