zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr Tomáš Chalupa jednal s velvyslanci čtyř zemí a zástupcem OSN v Praze o klimatických změnách

07.09.2011
Klimatické změny
Politika
Ministr Tomáš Chalupa jednal s velvyslanci čtyř zemí a zástupcem OSN v Praze o klimatických změnách

Ministr Tomáš Chalupa přijal velvyslance Jihoafrické republiky, Dánska, Mexika, Brazílie a vedoucího kanceláře informačního centra OSN v Praze. Na přípravné schůzce před nadcházející mezinárodní konferencí, která se bude konat v prosinci v Durbanu, účastníci konzultovali současný stav klimatických změn.

Hlavním cílem mezinárodních jednání je vymezení zásad globální ochrany klimatu pro období po roce 2012. Výsledky konference v Durbanu by měly být primárně zaměřené na snižování emisí skleníkových plynů v rozvinutých i rozvojových ekonomikách. Také by se mělo diskutovat o případném prodloužení platnosti Kjótského protokolu na 2. období. Dnešní Kjótský protokol je základem, který pokrývá velmi omezený podíl z globálního množství emisí skleníkových plynů (16 %), jež se bude dále zmenšovat. Bez nezbytného zapojení všech smluvních stran, především všech hlavních "znečišťovatelů", je nemožné globálně stabilizovat koncentraci emisí skleníkových plynů a zvrátit tak jejich současný a předpokládaný rostoucí trend.

Česká republika se zavázala snížit množství emisí o 8 % v porovnání s jejich množstvím v roce 1990. Dle posledního národního sdělení z roku 2009 bylo zaznamenáno 132.9 milionu tun celkového množství skleníkových plynů CO2eq., což je přibližně o 24 % méně vůči kjótskému závazku (tj. o 32 % méně než v roce 1990).

Michaela Jendeková, tiskové oddělení MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí