zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve Žďáru se připravovali na vítání jara

23.02.2012
Příroda
Ekologické vzdělání a výchova
Ve Žďáru se připravovali na vítání jara

Žďár nad Sázavou - Už jste zkusili lákat ze skořápky ptáče, přivolávat první jarní kytky nebo uspořádat čtyřhlasý ptačí koncert? To vše a mnohé další prováděla téměř dvacítka učitelek ze Žďárska a Novoměstska na semináři věnovaném environmentální výchově v mateřské škole.

Pořadatel Chaloupky o.p.s. připravil pro zájemkyně další ze série vzdělávacích seminářů, které se během jara uskuteční na třech různých místech kraje. Jeho první díl se konal v úterý 21. února ve Žďáru nad Sázavou v sídle Kolpingova díla. Seminář nazvaný Ekologie v hudbě, hudba v ekologii nabídl zájemcům nejrůznější činnosti propojující přírodu a hudební výchovu. Nebyly to jenom písničky a říkanky o přírodě. Zpívaly se také zhudebněné pranostiky, ptačí hlasy nebo zvuky vody. Účastnice si pohrály s tempem, rytmem, barvami tónů, harmonií a dynamikou.

"Doprovázely se na nejrůznější rytmické nástroje, používaly hru na tělo, tančily a dokonce vytvořily čtyřhlasý pěvecký sbor," prozrazuje některé z činností semináře Petra Juhasová, jedna z pořadatelek.

Program vedla zkušená pražská lektorka Vlasta Košťálová, která se pokusila předat účastnicím něco ze svých bohatých zkušeností z výuky učitelů MŠ. O svých schopnostech přesvědčila všechny. Kombinovala, spojovala i rozdělovala. Dokázala vykouzlit idylu jarní louky, keře obsazeného štěbetajícími ptáky i zdání velkého lijáku. Podělila se s účastnicemi o svoje zkušenosti s realizací školních projektů a s úpravami vzdělávacích programů.
"Chceme na každém setkání učitelkám poskytnout praktické příklady, které mohou využít ve své školce. Jsme rády, když si je vyzkouší na sobě. Velmi často je hned na místě rozvinou a obohatí tak všechny zúčastněné, lektory a pořadatele nevyjímaje, " hodnotí seminář Marie Rajnošková další z organizátorek.
Seminář byl podpořen z Evropských fondů a ze státního rozpočtu ČR.

Více informací poskytne:
Marie Rajnošková, marie.rajnoskova@chaloupky.cz, 774 512 790

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí