zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců se za své sedláky zaručuje

22.04.2012
Biopotraviny
PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců se za své sedláky zaručuje

Biopotraviny se postupně začleňují do jídelníčku spotřebitelů. Vzrůstá především zájem o produkci tuzemských ekologických zemědělců. Stoupá množství bioproduktů prodaných ze dvora. Své zákazníky si bio nachází i na farmářských trzích.

Bohužel trh s biopotravinami v České republice čelí nedůvěře části spotřebitelů. Úsilí ekologických zemědělců škodí také ojedinělé aféry, tu a tam se totiž objeví podnikavci, kteří se pokoušejí jako bioprodukty prodat na farmářských trzích zboží z konvenční produkce.

"PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců se snaží o jasnou odlišitelnost a rozpoznatelnost tuzemských biopotravin. Výrazně, a to logem Garantováno Svazem PRO-BIO, budou značeny bioprodukty sedláků sdružených v PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. Toto označení usnadní zákazníkům orientaci mezi produkty nabízenými na oblíbených farmářských trzích. Potraviny v kvalitě bio od tuzemských sedláků budou výrazně vidět mezi těmi ostatními tak, aby biokvalita byla jasně odlišena," uvedla Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

Označení budou moci používat jen sedláci - členové PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců, a to pouze na své výrobky. Jedná se o bioprodukty, pro které byla použita surovina pocházející z dané farmy a které byly na dané farmě také zpracovány. "Chceme upozornit zákazníky na nadstandard. Poskytnout jim jistotu. Ten, kdo má logem Garantováno Svazem PRO-BIO označený stánek, etikety či cenovky, je v databázi PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců dostupné na internetu. Spotřebitel si tak může kdykoliv dohledat podrobnosti, zjistit, odkud produkty pochází, případně na sedláka najít kontaktní údaje atp. Navíc je důležité, že veškerá přidaná hodnota takto označených bioproduktů zůstává v České republice," vysvětlila Kateřina Nesrstová.

Označení Garantováno Svazem PRO-BIO nemůže používat každý ekologický zemědělec. Na základě splnění určitých smluvních podmínek jím však své produkty může označit člen PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců, který je jediným subjektem sdružujícím ekologické zemědělce v České republice.

Za PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců Sylva Horáková

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí