zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda neprojednala návrh na financování obnovitelných zdrojů

04.10.2012
Energie
Politika
Vláda neprojednala návrh na financování obnovitelných zdrojů

Vláda dnes ze svého jednání stáhla návrh nařízení o prostředcích na podporu obnovitelných zdrojů. ČTK to sdělil zdroj obeznámený s jednáním kabinetu. Neuvedl, kdy by se vláda k materiálu měla vrátit. Domácnosti a podniky si na základě návrhu mají příští rok znovu připlatit za elektřinu kvůli obnovitelným zdrojům.

Roční podpora obnovitelných zdrojů se dle návrhu má zvýšit o asi 7,2 miliardy korun na skoro 43 miliard Kč. Stát zároveň chce snížit částku, pomocí níž zdražování elektřiny kompenzuje, ze současných 11,7 miliardy na 9,7 miliardy Kč. Podle předběžných odhadů by tím mohlo zdražení elektřiny pro domácnosti být v rozpětí od dvou do čtyř procent.

Lidé nyní v ceně elektřiny platí za obnovitelné zdroje 419 korun při každé spotřebované megawatthodině. Bez státní podpory by to činilo zhruba 700 korun. Nyní však státní podpora po dvou letech klesá a příspěvek na obnovitelné zdroje tak příští rok vzroste na zhruba 590 Kč/MWh.

Vedle regulované části ceny elektřiny, kam spadají právě poplatky na obnovitelné zdroje, však druhou polovinu ceny tvoří silová elektřina. Ta se vyvíjí podle nabídky a poptávky na trhu a letos klesala. Nebýt tedy obnovitelných zdrojů, elektřina pro konečné spotřebitele mohla v příštím roce podle odborníků zlevňovat či alespoň stagnovat.

Domácnostem letos elektřina zdražila v průměru o 3,4 procenta. Energetický regulační úřad předpokládá, že ceny elektřiny porostou kvůli obnovitelným zdrojům ještě řadu let. Pro zmírnění jejich dopadu do rozpočtů domácností a podniků chce regulátor od roku 2014 zrušit podporu všem novým obnovitelným zdrojům. Ekologové tento záměr kritizují.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí