zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pražská koalice se na řešení svozu odpadu neshoduje

12.11.2012
Odpady
Politika
Urbánní ekologie
Pražská koalice se na řešení svozu odpadu neshoduje

Koalice ODS a TOP 09 se neshoduje na tom, jak řešit problematiku svozu komunálního odpadu v Praze. Zatímco TOP 09 navrhuje založení nové městské společnosti, která by svoz převzala, ODS se kloní spíše k prodloužení současné smlouvy s Pražskými službami a vyhlášení velkého tendru na několik let. Vyplývá to z dnešního jednání výboru pro hospodářskou politiku.

Praha před rokem zrušila tendr na svoz komunálního odpadu a dosud nevyhlásila nový. Dřívější smlouvu s Pražskými službami kvůli tomu už dvakrát prodloužila. Další prodloužení by zřejmě nebylo v souladu se zákonem o veřejných zakázkách.

Návrh na založení nové městské společnosti pro svoz odpadu a převzetí svozu od Pražských služeb dnes na jednání výboru pro hospodářskou politiku předložil jeho předseda Jan Vašíček (TOP 09).

"Materiál ve formě, jak byl předložen, neřeší fakticky žádným způsobem rizika, která z navrhovaného postupu plynou pro hlavní město Prahu, a to ani z pohledu ekonomického ani z pohledu politického," řekl ČTK radní Radek Lohynský (ODS). Podle něj není jasné, zda by firma Pražské služby byla po vyvedení divize svozu odpadu funkční. "Materiál navíc nijak neřeší otázku úplaty, která bude muset být hrazena za část podniku ve prospěch společnosti Pražské služby," dodal Lohynský.

Podle radního Lohynského by měla Praha spíše vyhlásit nový tendr, který by vybral dodavatele na několik let. Než by byl dodavatel vybrán, prodloužilo by město potřetí současnou smlouvu s Pražskými službami.

Praha už několik měsíců usiluje o získání stoprocentního podílu v Pražských službách, v kterých má nyní 77 procent akcií. Dalších asi 16 procent je v držení společnosti Soranus Limited, jejímž vlastníkem je skupina Natland. Zbytek mají minoritní akcionáři. Hlavní město se ale s Natlandem dosud nedohodlo.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí