zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stát selhává v recyklaci a země pořád hltá uhlí i ropu

14.10.2013
Energie
Biopotraviny
Les
Recyklace
Stát selhává v recyklaci a země pořád hltá uhlí i ropu

Recyklace komunálního odpadu v českých městech a obcích se loni snížila. Poukazuje na to nová oficiální zpráva o životním prostředí, kterou minulý týden dostala na stůl vláda.

Podíl recyklovaných odpadků v roce 2012 klesl skoro na 29 %, ačkoli předloni jsme recyklovali 31 %. Přitom úspěšné evropské státy naopak mají několikanásobně lepší čísla.

Německo, Nizozemsko, Belgie a jiné evropské státy nyní už recyklují více než 60 % komunálního odpadu. Hnutí DUHA proto prosazuje, aby stát investoval peníze z evropských fondů do programů, které rodinám a obcím pomohou, že třídit odpad bude nejen správné, ale také snadné.

Ekologická organizace varovala, že ministři by si zprávu neměli pouze přečíst a uložit do šuplíku, nýbrž hlavně přijít s konkrétními programy, jež rozhýbou recyklaci, pročistí smog, vrátí do lesů listnaté stromy a sníží závislost země na fosilních palivech.

Právě závislost ekonomiky na uhlí, ropě a zemním plynu podle zprávy je stále kriticky vysoká: více než 70 % nad evropským průměrem.

Skoro třetina Čechů a Češek žije v místech, kde množství prachu ve vzduchu překračuje hygienické normy. Také zdravotní stav lesů patří mezi nejhorší v Evropě a pořád v nich převažují umělé smrkové porosty - přesto jehličnany tvoří tři čtvrtiny nově vysazovaných stromků.

Ale ekologická organizace připomněla, že ze zprávy také vyplývá, že pokud si ministři vyhrnou rukávy a nastartují konkrétní, účinné programy, trendy se mohou otočit:

o Loni u nás bylo už 3934 ekofarem, které hospodařily na 491 000 hektarů půdy bez použití pesticidů a průmyslových hnojiv.

o Výroba tepla z obnovitelných zdrojů - tedy v solárních kolektorech na střechách, kotlech na biomasu či tepelných čerpadlech - v domácnostech každoročně stoupá o 20-30 %. Pomáhá tak lidem snižovat spotřebu plynu a uhlí k vytápění, a tudíž pročistí smog.

Hnutí DUHA pomáhá lidem hledat místní producenty zdravých potravin: www.ceskebiopotraviny.cz. Ekologická organizace také předloni navrhla, aby stát na pokračování Zelené úsporám vyčlenil peníze z prodeje povolenek ke znečišťování. A povedlo se: loni parlament přidělil peníze podle návrhu Hnutí DUHA [1]. Ale stát pomáhá domácnostem zatím příliš málo a příliš nárazově. Lidé mají stále na výběr mezi drahým plynem a špinavým uhlím. Staré uhelné kotle v nezateplených domech produkují třetinu nebezpečného polétavého prachu. Přitom větší podpora renovací domů a topení by přinesla pracovní místa a rozhýbala ekonomiku [2].

Energetická i materiálová náročnost českého hospodářství dlouhodobě klesá. Přesto je země stále - v evropském srovnání - rekordně závislá na uhlí, ropě a plynu. Fosilní paliva přitom nejen špiní ovzduší. Růst jejich ceny může podrazit nohy ekonomice.

Proto Hnutí DUHA prosazuje nový zákon, který závazně stanoví, že Česko bude snižovat závislost na drahých fosilních palivech - krok po kroku, rok po roku [3]. Rozhýbe totiž chytrá řešení, jako jsou úsporné domy a pohodlná veřejná doprava, snadná recyklace odpadu, čistá energie nebo ještě více českých potravin v obchodech. ČSSD, TOP09, KSČM a Zelení slíbili, že po volbách takovou legislativu prosadí. V Británii přijali rámcový zákon už před pěti lety a úspěchy se dostavují. V Anglii a Walesu se snížila spotřeba elektřiny a tepla o celou čtvrtinu [4].

O české závislosti na fosilních palivech vydáváme také stručné zprávy v seriálu Číslo týdne: www.cislotydne.cz

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

"Češi fandí třídění odpadu, mají stále více v oblibě zdravé místní potraviny a chtějí zateplovat své domy. Pomáhají tím ozdravit svoji krajinu a snížit naši závislost na drahých a dovážených surovinách. Ale stát jim zatím nejde vstříc. Podpora zateplování je zatím nedostatečná a nárazová. K barevným kontejnerům a na tříděný odpad to máme příliš daleko. Chybí jasná orientace ekonomiky na snižování vysoké spotřeby uhlí, ropy a plynu."

"Ačkoli se někdy mylně říká, že patříme mezi mistry v třídění odpadu, ve skutečnosti v recyklaci kulháme daleko za úspěšnými evropskými státy a loni se to ještě zhoršilo. Ministr Podivínský by měl zaměřit evropské fondy na příštích sedm let do programů, jež zajistí, aby třídit odpadky bylo nejen správné, ale také snadné."


Kontakty:

Vojtěch Kotecký, programový ředitel, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz
Jiří Koželouh, program Energie, telefon 723 559 495, email jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Ivo Kropáček, program Odpady, telefon 604 207 302, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí