Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Z činnosti České geologické služby v Africe

Českoslovenští geologové působili v poválečné době v mnoha zemích světa. Namátkou uveďme Irák, Sýrii, Irán, Kubu, Nikaraguu, Mongolsko, Španělsko, Antarktidu a další. Po roce 1989 můžeme jmenovat mj. Vietnam, Srí-Lanku, Indonésii, Kazachstán, Ukrajinu, Srbsko, Albánii, Řecko, Kypr, Bosnu a další. Úspěšní jsou čeští geologové i v Africe, což přibližuje následující článek.

Pracovníci odboru ložisek nerostných surovin se po řadu let účastnili zahraničních expedic v rámci Programu rozvojové spolupráce České republiky v Africe. V letech 1998 až 2000 pracovali na projektu " Ocenění geopotenciálu území v okolí Muyombe v Zambii", v letech 2001 až 2003 studovali litologický, strukturní a geochemický vývoj berylové a měďno-kobaltové mineralizace v oblasti Zambijského Copperbeltu. V letech 2001 až 2003 se věnovali zhodnocení vybraných ložisek sklářských písků a doprovodných sklářských surovin v Namibii, ve stejné době pracovali na zhodnocení energetického potenciálu černých břidlic v republice Burkina Faso. Ve stejné zemi provedli pracovníci odboru v následujících letech ocenění zdrojů zlata v odpadech po domorodé těžbě a nastínili možnosti vyšší efektivity jejich přetěžování. V letech 2004 až 2006 pracovníci odboru zajišťovali realizaci projektů rozvojové spolupráce zaměřených na zhodnocení vlivů těžby a úpravy rud na životní prostředí v oblasti rudních ložisek Tsumeb, Kombat, Berg Aukas a Rosh Pinah v Namibii a v oblasti severozápadního Copperbeltu v Zambii. Výsledkem prací v Zambii bylo sestavení geochemicko-environmentálního atlasu velké části Copperbeltu, který shrnuje poznatky o kontaminaci půd, zemědělských produktů, řečištních sedimentů a ovzduší v této části Zambie. Výsledky Projektu rozvojové spolupráce České republiky, který byl v Zambii realizován v letech 2004-2006, byly předány panu ministrovi Kalombo Mwansovi, který vyjádřil poděkování České republice za dosažené výsledky i za vyškolení řady odborníků v environmentální problematice.

V roce 2008 bylo pracovníky odboru ložisek nerostných surovin v oblasti města Kitwe provedeno monitorování prašného spadu a emisí oxidů síry v okolí místní měděné a kobaltové huti. Součástí projektu byla i environmentální výuka na středních školách v okolí hutě a materiální pomoc při vybavení jednotlivých škol. Projekt byl financován Velvyslanectvím České republiky v Harare. V současné době je v Zambii realizován projekt rozvojové spolupráce zaměřený na zhodnocení vlivu těžby a úpravy rud na životní prostředí a na zdraví obyvatelstva v oblasti jihovýchodního Copperbeltu (v oblasti měst Ndoly a Luangsihy) a v oblasti města Kabwe v centrální Zambii. Práce provedené na projektu v roce 2008 v oblasti města Kabwe prokázaly extrémní kontaminaci půd olovem a dalšími kovy. Kontaminace postihuje zejména hustě osídlenou oblast v okolí bývalého dolu a olověné hutě v Kabwe. Obsahy olova ve svrchní vrstvě půd dosahují až 4 %, zinku až 6,7 %, mědi 0,7 %, arzenu 0,06 % a selenu 0,01 %. Nejvyšší obsahy kovů v půdách byly stanoveny v blízkosti staré hutě a v městských čtvrtích Kasanda, Choma, a Railway, ve kterých žije přibližně 40 000 obyvatel. Velmi silně jsou kontaminovány i sedimenty místního vodního toku (Důlního kanálu) v Kabwe, do kterého byly vypouštěny důlní technologické vody z úpravny a dolu. Tyto sedimenty obsahují vysoká množství olova (15, 9 %), zinku (4,5%), arzenu (0,38 %) a další kovy. V současné době je hlavním zdrojem kontaminace těžkými kovy prach z rozsáhlých úložišť strusek a odpadních kalů z chemického loužení. Dalším zdrojem kontaminace je i prosakování vod hrází úložiště odpadů z chemického loužení měděných a kobaltových rud společnosti Sable Zinc Plc. a prašný spad z huti firmy Chiman Manufacturing Plc., která vyrábí ferromangan. Na základě dosažených výsledků mapování byl navržen systém dlouhodobého monitorování prašného spadu v Kabwe a byla formulována opatření, která umožňují snížit vliv kontaminace těžkými kovy na životní prostředí a zdraví lidí. Tato opatření zahrnují opatření ke snížení prašnosti, tj. vybudování vodovodních sítí v postižených oblastech a jejich zatravnění, zkrápění komunikací v bezprostředním okolí zdrojů kontaminace, omezení emisí z železo-manganové huti instalací prachových filtrů a instalace bezprašných technologií v závodu na drcené kamenivo firmy Kabwe Earth Movers Plc.

Součástí všech realizovaných projektů rozvojové spolupráce bylo školení místních odborníků v environmentálním monitorování. Mimo projektů rozvojové spolupráce je v současné době v Zambii realizován i projekt Grantové agentury České republiky, který je zaměřen na modelování pohybu polutantů, zejména těžkých kovů a síry v půdách, řečištních sedimentech, v ovzduší a v zemědělských plodinách. Součástí tohoto výzkumně zaměřeného projektu je i modelování stability a forem výskytů kovů v odkalištích a v povrchových vodách. Projekt je realizován ve spolupráci s Karlovou univerzitou, Masarykovou univerzitou v Brně a s podnikem Ochrana podzemních vod, s.r.o.

Pracovníci odboru rovněž v současné době spolupracují na projektu AMIRA - West African Exploration Iniciative, který je financován konsorciem těžařských firem z Austrálie a dalších zemí. Koordinátorem projektu je Univerzita v Montpelli`ere ve Francii. V rámci tohoto projektu byla v tomto roce na našem pracovišti úspěšně ověřena možnost použití přenosného rentgen-fluorescenčního analyzátoru při prospekci ložisek zlata.

Neméně významnou aktivitou členů odboru v Africe je účast na projektu Evropské unie AEGOS, jehož cílem je vytvoření interaktivní metadatabáze informací o nerostných zdrojích a zásobách podzemních vod na celém africkém kontinentu. Projekt je koordinován pracovníky Francouzské geologické služby (BRGM).

ZDROJ: Česká geologická služba


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist