Koalice pro energetické úspory žádá po Evropské komisi 40 procentní cíl pro úspory energie do roku 2030

14. červenece 2014
Koalice pro energetické úspory žádá po Evropské komisi 40 procentní cíl pro úspory energie do roku 2030

Koalice pro energetické úspory[1], evropský partner aliance Šance pro budovy, vydala v týdeníku European Voice inzerát[2], ve kterém vyzývá evropské komisaře, aby přijali co nejambicióznější cíle pro energetické úspory do roku 2030. Argumentuje výstřižky z dopadové studie, která unikla z Evropské komise.

Podle Koalice by ambiciózní a závazný cíl pro energetické úspory zvýšil energetickou bezpečnost, snížil závislost na dovozu zemního plynu, posílil konkurenceschopnost, a vytvořil sedm milionů nových pracovních míst napříč Evropou.Koalice požaduje čtyřicetiprocentní a především závazný cíl úspor do roku 2030, zatímco Evropská komise v současnosti navrhuje cíl na úrovni 27-28 procent.

Dle vlastní dopadové studie Komise by přijetí 28 procentníhocíle vedlo ke zvýšení zaměstnanosti pouze o 1,61 procenta, kdežto přijetí 40 procentního cíle by zvýšilo zaměstnanost napříč EU o 3,15 procenta, tedy dvojnásobně.

Energetické úspory mají přímý dopad také na bezpečnost dodávek plynu. Čtyřicetiprocentní cíl úspor do roku 2030 vyústí ve snížení potřeby dovozu plynu o čtyřicet procent oproti roku 2010, píše dále Komise ve svém materiálu. V případě přijetí pouze 28 procentního cíle by to bylo jen mínus 16 procent. To Koalice vyzdvihuje v inzerátu s výmluvným titulkem: "Komisaři, jste si toho vědomi?"

O definitivní podobě cíle pro energetické úsporyEU rozhodne nejspíš na svém summitu v říjnu 2014.

[1] The Coalition for energy savings - Evropská organizace sdružující firmy, profesionály, lokální autority a neziskové organizace zabývající se úsporami energie.

[2]Inzerát Koalice pro energetické úspory (The Coalition for energy savings) ZDE: http://energycoalition.eu/sites/default/files/20140702_Coalition%20for%20Energy%20Savings_Advert%20for%20European%20Voice.pdf

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů