Za energetiku čtyřka, pane ministře Mládku. Komentář Hnutí DUHA k návštěvě premiéra Sobotky na ministerstvu průmyslu

17. červenece 2014
Za energetiku čtyřka, pane ministře Mládku. Komentář Hnutí DUHA k návštěvě premiéra Sobotky na ministerstvu průmyslu

Čtyřkou hodnotí po pěti měsících Hnutí DUHA práci ministerstva průmyslu a obchodu na energetických tématech. Ze dvou priorit ministerstva zakotvených v programovém prohlášení vlády posunul ministr Jan Mládek jen jednu. Další zásadní energetická témata neřeší vůbec.

Vláda ve svém programovém prohlášení [1] slibuje, že:

o "Pokud to bude hospodářsky výhodné pro ČR, vláda podpoří výstavbu nových jaderných bloků v Temelíně a Dukovanech" (s. 9)

Stav: ČEZ ukončil v dubnu tendr na stavbu nového Temelína v reakci na vládní rozhodnutí neposkytnout ČEZu výkupní ceny za elektřinu. Vláda v současné době analyzuje možnosti a výhodnost jaderné energetiky.

Komentář: Neposkytnutí státní záruky na nové temelínské bloky bylo jediným možným rozumným krokem vlády. Pokračovat navzdory tomu v úvahách o dostavbě JETE postrádá smysl. Je velmi vysoké riziko, že elektřina z nového Temelína nebude na evropském trhu konkurenceschopná a spotřebitelé ji budou muset desítky let dotovat. Nový Temelín by se tak stal horší obdobou fotovoltaického tunelu. Vláda by neměla občany a podnikatele zavázat na třicet let k nevýhodným výkupním cenám.


o Bude "podporovat snižování energetické náročnosti veřejných i soukromých budov s pozitivním vlivem na energetickou bilanci ČR. Podpoří proto jejich masivní zateplování a využívání energeticky účinných technologií a spotřebičů." (s. 9)

Stav: Vláda i dál počítá s využitím části výnosů z obchodování s povolenkami, aktuální návrh operačních programů obsahuje jen 27 miliard pro celé sedmileté období.

Komentář: Pro nejvýhodnější využití potenciálu efektivity v budovách by Zelená úsporám potřebovala ročně 10 - 14 miliard korun. Prozatím to bohužel vypadá na zhruba třetinu, ačkoli by vláda mohla dělat pro získání potřebných peněz daleko víc.


Ministr Mládek ale také nenavrhl úpravu aktuálního zákona o podporovaných zdrojích energie tak, aby umožnil domácnostem vyrábět si svou elektřinu například v solárních panelech na střeše nebo obcím vlastnit větrné elektrárny, které by podporovaly energetickou soběstačnost. Právě naopak, aktuální novela zákona stávající podmínky, kdy stát hází domácnostem ve využívání obnovitelné energie klacky pod nohy, ještě zhoršuje.

Ministr také nedělá nic, aby ochránil severočeské obce před bouráním kvůli těžbě uhlí.


Martin Mikeska, energetický expert z Hnutí DUHA, řekl:

"Ministr Mládek dostal dnes opožděné vysvědčení za energetiku. Hodnotíme jej na čtyřku. Nový Temelín prozatím odpískal, ale vláda dál fantazíruje o jeho dostavbě. Domácnosti také dál platí zbytečně velké účty za energie, protože stát nevyužívá svých možností k jejich snížení. Uhlobaroni jako Pavel Tykač mají dál otevřené dveře k miliardám z těžby uhlí, zatímco stát z ní nemá zisk skoro žádný, hradí jen skryté škody."

"Ministr dál potápí i obnovitelné zdroje. Je to škoda, solární panely na střeše se i bez jakékoliv dotace finančně vrátí dnes už do 17 let, o ekologickém přínosu nemluvě. Aby se z teorie stala praxe a domácnosti si je začaly pořizovat jako v Německu, stát musí přestat házet domácnostem klacky pod nohy. Ministr Mládek se ale snaží o pravý opak: Aktuální novelou zákona o podporovaných zdrojích dělá z domácích střešních elektráren mrtvé zboží."Kontakty:

Martin Mikeska, program Energie, 603 780 670, martin.mikeska@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů