Jaderná energetika ve světě: ústup ze scény

4. srpna 2014
Jaderná energetika ve světě: ústup ze scény

Aktuální zpráva The World Nuclear Industry Status Report 2014 [1], kterou ve Washingtonu představili její autoři Mycle Schneider a Antony Froggatt, odhaluje nemilosrdná fakta o jaderném průmyslu ve světě.
Na konci prvního pololetí roku 2014 bylo na celém světě v provozu 388 energetických jaderných reaktorů, to je o padesát méně než v roce 2002, kdy jejich počet dosáhl maxima. Podíl jaderných elektráren na globální produkci elektřiny klesá od roku 1996, kdy činil přes 17 %. Vloni to bylo jen necelých 11 %.

Průměrné stáří provozovaných reaktorů ve světě dosahuje 28,5 roků, přes 170 z nich je starších než 30 let a lze tak očekávat, že v dohledné době ukončí provoz z technických a bezpečnostních důvodů. Ve Spojených státech začaly být předčasně odstavovány i plně amortizované reaktory s prodlouženou provozní licencí, protože se jejich provoz ekonomicky nevyplatí.

Významné oživení jaderného průmyslu nelze očekávat ani v následujících letech. Z aktuálně rozestavěných 67 reaktorů se 49 potýká se závažným protahováním výstavby, včetně všech tří evropských projektů. Osm reaktorů je v kategorii rozestavěných zařazeno více než dvacet let.
Kapitola zaměřená na vývoj ekonomiky jaderných reaktorů konstatuje trvale rostoucí odhady nákladů na nové zdroje. Zatímco před deseti lety byla měrná cena nového reaktoru odhadována na 1000 USD/kW, poslední odhady dosahují částky 8800 USD/kW.

Vedle statistiky jaderných reaktorů přináší zpráva také základní údaje o rozvoji obnovitelných zdrojů, které pokračují v dvouciferném růstu.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA řekl: "Porovnání globálního vývoje v jaderné energetice a v odvětví obnovitelných zdrojů předkládané ve zprávě Mycleho Schneidera je názorné. Na jedné straně stagnace, na druhé dynamický rozvoj. Nejde o žádný náhodný výkyv, ale dlouhodobý trend. Česká republika jako země orientovaná na export by neměla tuto skutečnost ignorovat."

Edvard Sequens z Cally sdělil: "Jaderný průmysl mizí ze světové energetické scény rychleji, než kdo čekal. Je nekonkurenceschopný, přináší navíc významná rizika zamoření a zanechává po sobě jaderný odpad nebezpečný po statisíce let. Snění českých politiků o nových reaktorech nás bohužel odvádí od kroků, které potřebujeme udělat pro naši energetickou bezpečnost a snížení emisí."

Další informace mohou poskytnout:
Karel Polanecký, Hnutí DUHA, 775 778 202, karel.polanecky@hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Calla, tel.: 602 282 399, e-mail: edvard.sequens@calla.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů