Americká plovoucí jaderná elektrárna

11. srpna 2014
Americká plovoucí jaderná elektrárna

Americký Massachusetts Institute of Technology (MIT) představil v polovině dubna 2014 odborné veřejnosti svůj inovativní koncept plovoucí jaderné elektrárny o výkonu 200 MWe a více. Schéma tohoto konceptu ukazují obrázky.

Plovoucí jaderná elektrárna obecně nabízí přímořským zemím řadu výhod. Lze ji například umístit v blízkosti území s velkou poptávkou po elektřině, aniž by bylo nutno zabírat půdu (nebrání-li tomu v dané oblasti obzvlášť bouřlivé klima nebo nároky pravidelné lodní dopravy). Její výrobu a následnou montáž lze realizovat poměrnějednoduše a efektivně a podobně je tomu i s vyváděním z provozu. Možné ekologické dopady jsou navíc značně nižší oproti jaderné elektrárněsituované na pevnině. Naproti tomu je třeba řešit pobyt a dopravu její obsluhy a potřebného vybavení a rovněž zajistit, aby kontaminace mořské vody byla prakticky vyloučena.

Plovoucí elektrárna navržená MIT je připevněna uprostřed cylindrické platformy, umístěné v moři cca 10 km od pobřeží a podobné těm, které se používají pro plovoucí ropné plošiny. Svým předpokládaným výkonem 200 MWe (případně i více) se pohybuje na horní hranici tzv.malých reaktorů. Více čtěte na: www.proelektrotechniky.cz

ZDROJ: proelektrotechniky.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů