Každá závislost se dá léčit, i fosilní - jen chtít

16. září 2014
Každá závislost se dá léčit, i fosilní  - jen chtít

Dnes probíhá v Praze konference ,,Budoucnost dodávek zemního plynu do Evropy. Perspektiva zemního plynu", nad níž převzali záštitu prezident Miloš Zeman a ministr Jan Mládek. Zástupci podniků, státní správy a akademiků diskutují o ukrajinském konfliktu a perspektivě zemního plynu pro Evropu. Program konference je zde.

Jistě je důležité hledat cesty, jak i v ČR přečkat letošní zimu a pár následujících, pokud Rusko sníží nebo přeruší dodávky plynu. Z dlouhodobého hlediska je ale daleko důležitější plánovat a systematicky rozvíjet opatření, která sníží spotřebu plynu a zvýší naši energetickou soběstačnost co nejvíc. Máme k tomu nejméně tři dobré důvody:

  • 185 milionů korun odtéká denně z ČR platbami za plyn [1]. Nelíbí se nám Putinovo válčení na východě Ukrajiny, sami ale ruským státním firmám denně posíláme za plyn tolik peněz, za které se dají koupit čtyři moderní tanky T-90.
  • Evropa dováží plyn za šestkrát vyšší ceny než před 15 lety [2] a podle prognóz Mezinárodní energetické agentury (IEA) má jeho spotřeba během příštích 20 let stoupnout o 65 %. Ceny nadále porostou bez ohledu na to, jestli a kolik se bude těžit břidlicového plynu. Jeho vliv na cenu je marginální a na to, aby cenu podstatně snížil, jsou světová ložiska příliš malá, poptávka příliš velká a ekologické a zdravotní dopady těžby jsou devastující [3].
  • Spotřebu ruského plynu v ČR lze snížit do roku 2030 o 40% a do roku 2050 o 80 %, a to především kvalitním zateplováním a podporou domácí čisté energie [4].

Co je potřeba udělat:

  • Přijmout zákon o snížení závislosti na fosilních palivech.
    Počítá s ním koaliční smlouva, Programové prohlášení vlády a podporuje ho i opozice. Na ministerstvu životního prostředí se chystají začít s jeho přípravou [5].
  • Přestat házet klacky pod nohy domácnostem a obcím, které si chtějí vyrábět svou vlastní čistou energii. Znamená to především zahrnout do aktuálně novelizovaného zákona o podporovaných zdrojích nárok domácností a dalších majitelů mikrozdrojů na připojení k síti v případě splnění technických podmínek a stejným zákonem poskytnout rozumný zelený bonus pro odpadové bioplynky a větrné elektrárny se spoluúčastí obcí a domácností. Taková podpora nebude stát domácnost víc než sto korun ročně.

Martin Mikeska, energetický expert z Hnutí DUHA, řekl:

,,Každá závislost se dá léčit, i fosilní - jen chtít. Usilují-li skutečně prezident Zeman a ministr Mládek zmenšit závislost na Rusku, nemají na výběr jiné možnosti, než spotřebu plynu snížit a naopak zvýšit naši energetickou soběstačnost. Nechtějí-li se vrátit do dob průmyslové revoluce a spalovat v továrnách špinavé uhlí, mají jedinou možnost: přijmout antifosilní zákon a zároveň přestat bránit domácnostem a obcím vyrábět domácí čistou energii."

,,Oddalování této jediné dlouhodobě rozumné strategie a přijetí tomu odpovídajících zákonů připomíná strach alkoholika, který se chce své závislosti zbavit, ale odmítá dát i jen slib, že se začne léčit. Je to škoda, zbytečně přicházíme o tisíce pracovních míst i konkurenční výhodu proti zemím, které se touto cestou už vydaly. Každý rok přibývají kolem nás další."

Kontakty:

Martin Mikeska, program Energie, 603 780 670, martin.mikeska@hnutiduha.cz

Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů