Krátce - různé

14. října 2014
Krátce - různé

Podniky zvýšily investice do ekologie
Investice do ochrany životního prostředí v Česku loni meziročně vzrostly o pět procent na 27,1 miliardy korun, byly tak nejvyšší od roku 1999. Zatímco firmy své ekologické investice zvýšily o třetinu, stát je podle ČSÚ naopak o čtvrtinu snížil. Podniky loni daly do ekologických investic 17,8 miliardy korun a veřejný sektor investoval loni 9,3 miliardy korun.

Krajský soud v Brně chyboval při rozhodování o referendu k odpadové problematice v Jihlavě. Určil totiž, že návrh aktivistů na konání referenda nemá nedostatky, návrh však měl odmítnout pro opožděnost. Dnes to místo něj udělal Nejvyšší správní soud. Nad referendem, které se mělo podle jiného verdiktu krajského soudu konat 13. prosince, se tak vznáší otazníky. Pravděpodobně se neuskuteční.

Evropská komise dnes přijala návrh na provádění stávajících závazků ve směrnici o kvalitě pohonných hmot z roku 2009, která přikazuje dodavatelům snížit emise skleníkových plynů z paliv a dalších zdrojů energie pro silniční vozidla o 6% do roku 2020. Nová metodika spočívající ve výpočtu uhlíkové náročnosti pro odlišné typy paliv a povinnost pro dodavatele informovat příslušné orgány o hodnotě skleníkových plynů produkovaných z paliv, jež dodávají, by měly dle předpokladů vést k dosažení cíle 6% snížení emisí.

Společnost Lego nakonec podlehla tlaku, který na ni vyvíjelo ekologické hnutí Greenpeace, a ukončila marketingovou spolupráci s petrolejářskou firmou Shell. Obě značky uzavřely dohodu, na jejímž základě se logo britsko-nizozemské naftové firmy objevuje na hračkách Lega, což Greenpeace vadilo. Ekologické hnutí v červenci zveřejnilo animovaný spot, ve kterém figurky z Lega pohlcuje ropná skvrna, a své aktivisty oblečené za lego figurky vyslalo i do Legolandu. Výkonný ředitel Lega J. V. Knudstorp minulý týden uvedl, že výrobce hraček s firmou Shell kontrakt neprodlouží.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů