Úterý, 23. července 2024

Před 25 lety zahynul zakladatel ekologické žurnalistiky Velek

Před 25 lety zahynul zakladatel ekologické žurnalistiky Velek

Ekologické Hnutí Brontosaurus v době normalizace přilákalo tisíce převážně mladých lidí, pro které bylo jakýmsi ostrovem smysluplného počínání, ale do jisté míry i svobody, v komunistické šedi. U jeho zrodu stál novinář Josef Velek, od jehož úmrtí uplyne 30. dubna 25 let. Velek tragicky zahynul při potápění v Egyptě, kde se účastnil československé ekologické expedice Blue World 90.

Reportér Josef Velek, který se narodil 30. listopadu 1939 v Klínci u Prahy, je považovaný za zakladatele české ekologické žurnalistiky. V roce 1974 vystudoval elektrotechnickou fakultu ČVUT v Praze a ve stejném roce spoluzakládal v rámci oficiálního Socialistického svazu mládeže (SSM) Hnutí Brontosaurus zaměřené na ochranu přírody. O rok později se stal redaktorem populárního časopisu Mladý svět, do kterého přispíval už od začátku 60. let. Spolupracoval také s dalšími periodiky, televizí a rozhlasem.

Velek byl iniciátorem mnoha akcí na ochranu životního prostředí a autorem řady publikací s ekologickou tematikou a reportáží z cest, například Perla Antil, Jak jsem bránil přírodu, Od polderů k Ardenám, Příběhy pro dvě nohy nebo Muž přes plot.

V červnu 1989 byl zapsán jako vůbec první Čech na čestnou listinu Organizace spojených národů Global 500, kde jsou uváděna jména jednotlivců i organizací z celého světa, kteří vynikajícími výsledky přispěli k ochraně a zlepšování životního prostředí.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů