Neděle, 14. července 2024

Rusko spouští v Arktidě sledovací misi s pomocí bezpilotních letů

Rusko spouští v Arktidě sledovací misi s pomocí bezpilotních letů

Ruská armáda počínaje dnešním dnem začíná sledovat oblast Arktidy pomocí bezpilotních letadel. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany. Mise, jejíž cílem je oficiálně monitorovat stav životního prostředí, souvisí s novou ruskou doktrínou, která považuje ochranu národních zájmů v Arktidě za jednu z priorit.

"Úkolem bezpilotních prostředků je udržovat nestrannou kontrolu nad situací v ruském sektoru Arktidy včetně ekologického stavu a rozsahu zalednění v přilehlých mořích a na trase severní námořní cesty," citovala agentura TASS prohlášení východního vojenského okruhu, který má sledování na starosti. Na kontrolní lety armáda vyčlenila letku strojů Orlan-10.

Rusko má s Arktidou velké plány, zejména v souvislosti s bohatými zásobami nerostných surovin a novými dopravními možnostmi, které otevírá rychlé tání polárních ledovců.

Moskva zdůrazňuje, že má v severském regionu zájem na mírové spolupráci se sousedními zeměmi, zároveň ale v polárních oblastech intenzivně buduje nové vojenské základny, armádní letiště a dopravní infrastrukturu.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů