Neděle, 14. července 2024

SB: Svět pokročil v plnění cílů všeobecného přístupu k elektřině

SB: Svět pokročil v plnění cílů všeobecného přístupu k elektřině

Svět míří správným směrem v procesu dosažení všeobecného přístupu k udržitelné energii do roku 2030. Tempo růstu zavádění produkce z obnovitelných zdrojů energie a zlepšování energetické účinnosti je však potřeba výrazně zrychlit. Uvedla to Světová banka ve své zprávě o pokroku směrem k udržitelné energetice.

Zpráva ukázala, že bez elektřiny žije stále více než 1,1 miliardy lidí na světě a téměř tři miliardy lidí při vaření používají znečišťující paliva, jako kerosin, dřevo, dřevěné uhlí a hnůj.

SB však současně uvedla, že počet lidí bez přístupu k elektřině za roky 2010 až 2012 klesl o 100 milionů a pokles byl mnohem výraznější než v období let 1990 a 2010. V tomto období získalo přístup k elektřině 222 milionů lidí, což bylo více, než činil nárůst populace. Celkem přibylo v tomto období na celém světě 138 milionů lidí.

Míra elektrifikace stoupla v roce 2012 na 85 procent z 83 procent v roce 2010, dodala SB.

Zpráva SB sleduje pokrok v plnění cílů iniciativy nazvané Udržitelná energie pro všechny (SE4All) vedené generálním tajemníkem Organizace spojených národů Pan Ki-munem. Strategie má tři cíle - všeobecný přístup k energii, zdvojnásobení tempa zlepšování energetické účinnosti a zdvojnásobení podílu obnovitelné energie v globálním mixu. Všechny tyto cíle mají být splněné do roku 2030.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů