Čtvrtek, 25. července 2024

Čistotu velkých řek prozradí ryby a sedimenty, o vodu se budou zajímat i školáci

Čistotu velkých řek prozradí ryby a sedimenty, o vodu se budou zajímat i školáci

Odebírat řadu vzorků sedimentů a ryb budou letos v létě a na podzim odborníci Arniky a rybáři. Nezávislé laboratoře pak zjistí, jak vysoká je kontaminace toxickými látkami jako jsou polybromovanébifenyly, bromované zpomalovače hoření, triclosan a další. Kromě zjištění aktuálního znečištění chce nevládní organizace také poukázat na význam vody v životním cyklu člověka i přírody. V tom, jak jsou znečištěny zdroje vody, hraje totiž značnou roli i spotřební chování každého z nás. Součástí projektu Voda živá je i soutěž pro týmy základních a středních škol z celého Česka, které se seznámí s významem vody a vyhrát mohou zážitkový kurz v Národním parku České Švýcarsko.

,,Vzorky sedimentů a ryb budeme odebírat v jednotlivých řekách tak, abychom mohli vyhodnotit vliv konkrétních měst nebo jiných velkých zdrojů na znečištění vody. Budeme také spolupracovat s rybáři, abychom měli srovnatelné vzorky ryb, tedy stejné druhy ve zhruba stejném stáří. Protože je voda naprosto nezbytná pro život každého z nás i dalších generací, chceme zvýšitzájem o vodu, její význam a její kvalitui u mladých lidí. Pro školní týmy jsme připravili soutěž o vodě, která žákům a studentům pomůže lépe se v tématu orientovat, bonusem pak pro vítězný tým bude atraktivní zážitkový kurz v jednom z našich nejkrásnějších národních parků," říká koordinátor projektu Voda živá Kamil Repešz Arniky.

Soutěž pro školy bude rozdělena do čtyř etap. Protože půjde o dlouhodobý projekt, nevládní organizace bude přihlášky uzavírat už před prázdninami. Se začátkem příštího školního roku začne i samotná soutěž. Každé ze tří- až pětičlenných družstev bude mít svého dospělého konzultanta, který žáky a studenty soutěží provede. Ten se také zúčastní zážitkového kurzu v Českém Švýcarsku. Hlavní cenu do soutěže věnovaly děčínské společnosti Enthusia, Za hranice, Kemp Děčín a Cyklopůjčovna.

,,Vodu využíváme jako zdroj svojí obživy, ať už jde o projížďky na raftech či na kolech po Labské cyklostezce, tak o kemp vybudovaný na břehu řeky zrecyklováním nevyužívaného městského území. Dobrá kvalita vody a její čistota je pro nás naprosto klíčová a chceme podporovat ty, kteří budou o čistotu dbát. Cílem našeho podnikání v cestovním ruchu, je ukazovat krásy živé přírody Českého Švýcarska, i proto je pro nás důležitá podpora aktivit, které směřují k ekologické výchově a uvědomění si, že zodpovědný přístup k přírodě, krajině a lidem v ní je nutný. To jsou i zásady našeho podnikání a věříme, že vítězné družstvo prokáže podobnou vynikající spolupráci, jakou máme s partnery mezi sebou," říká ředitel společnost Enthusia Sven Czastka.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů