Zlínské muzeum přibližuje společenský život hmyzu
Společenský život hmyzu představuje ode dneška výstava ve zlínském Muzeu jihovýchodní Moravy. U hmyzu lze pozorovat celou škálu sociálního chování od primitivních forem až po vytváření vysoce organizovaných a strukturovaných společenství, ať už se jedná o partnerské vztahy, rodičovskou péči nebo spolupráci při budování hnízda a shánění potravy, řekla ČTK Michaela Mitáčková, mluvčí Baťova institutu, ve kterém muzeum sídlí.
"Hlavní pozornost je věnována takzvanému eusociálnímu hmyzu, tedy hmyzu žijícímu v důmyslně uspořádaných státech, jejichž fungování je založeno na dělbě práce při reprodukci a spolupráci jedinců při zajišťování základních životních potřeb. Nejznámějšími představiteli tohoto hmyzu jsou termiti, vosy, mravenci a některé druhy včel, v posledních letech však byly odhaleny i další skupiny eusociálně žijících živočichů," podotkla Mitáčková.
Výstava se také snaží představit v lepším světle hmyz, kterým většinou lidé opovrhují. Například švábi patří podle odborníků k nejstarostlivějším rodičům, mouchy si nosí zásnubní dárky a termiti zase pěstují houby velikosti žampionů. "Poodhaleny jsou i nejintimnější stránky hmyzího života, například že i u termitů existují rozvody a domácí násilí, bělásci mohou holdovat homosexuálním radovánkám a mravenci propadají různým závislostem," uvedla mluvčí.
Se světem hmyzu se návštěvníci seznámí prostřednictvím textů, fotografií i exponátů ve vitrínách. Nechybí ani model termitiště a mraveniště v reálné velikosti i živý hmyz. "K vidění jsou tři druhy mravenců, švábi velkokřídlí, pakobylky rohaté, strašilky ďábelské nebo strašilky guerini," uvedl kurátor výstavy Dušan Trávníček. Návštěvníci výstavy se dozví také informace o výrobě takzvaných hmyzích hotelů.
Výstavu, která potrvá do 18. října, doplňují různé hry, připraveny jsou pracovní listy.