Neděle, 21. července 2024

Krušnohoří usiluje o zapsání na seznam UNESCO, rozhodne se za rok

Krušnohoří usiluje o zapsání na seznam UNESCO, rozhodne se za rok

Karlovarský a Ústecký kraj ve spolupráci se Saskem dokončily přípravy k zapsání Krušnohoří na seznam kulturního dědictví UNESCO. Žádost byla představena na červencovém kongresu v Bonnu, o zařazení památky se rozhodne příští rok. Rada Karlovarského kraje v pondělí schválila dotaci 750.000 korun pro nadnárodního koordinátora žádosti, Montanregion Krušnohoří. ČTK to dnes řekl hejtmanův náměstek pro kulturu Petr Zahradníček (TOP 09+STAN).

"Začátkem července jsme se zúčastnili konference, workshopu a výstavy v Bonnu, kde byla tato nominace představena a tam jsme podali i poslední materiály potřebné k tomu, aby bylo Krušnohoří do seznamu zapsáno. Rozhodovat se o tom bude příští rok v Istanbulu. Nyní tak v podstatě již stojíme před rozhodnutím," uvedl Zahradníček.

Na financování se rovnocenně podílejí všechny tři zainteresované regiony. Na náklady spojené s podáním žádosti Karlovarský kraj přispěje částkou 750.000 korun. "Jedná se o prezentační a další doprovodné materiály, které jsou zapotřebí k tomu, abychom v žádosti uspěli," řekl náměstek.

Krušnohoří je unikátní především díky pozůstatkům hornické činnosti. V regionu se zachovala jak středověká, tak novější důlní díla. "V takovém rozsahu a takové kvalitě se nikde podobná hornická díla nedochovala. Zmínit můžeme například důl Jeroným, Měděnec a další," uvedl Zahradníček. Kdyby Krušnohoří bylo do seznamu dědictví UNESCO skutečně zapsáno, stalo by se první takovou památkou v Karlovarském kraji.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů