Neděle, 14. července 2024

450 právních manuálů: podpora pro ty, kdo chrání životní prostředí

450 právních manuálů: podpora pro ty, kdo chrání životní prostředí

Praktická ochrana přírody dříve či později narazí na potřebu orientovat se v zákonech, kompetencích a pravomocech orgánů státní správy. Pro občany je k dispozici množství podpůrných služeb a nástrojů.

Organizace Frank Bold, která patří mezi nejstarší právní poradny pro občany ve věcech ochrany přírody, poskytuje pomoc na několika úrovních. Základním nástrojem je tzv. online právní poradna, v níž mohou lidé najít přes 450 aktualizovaných právních rad a zodpovězených dotazů a množství vzorů právních podání. Je k nalezení na adrese: frankbold.org a navštíví ji měsíčně přes 2000 lidí. Lidé, kteří nenajdou odpověď ve zpracovaných manuálech, mají možnost obrátit se se svým dotazem přímo na právní konzultanty. V případech, kde je dotčen veřejný zájem, obdrží zdarma analýzu a návrh dalšího postupu. Ročně takto poradna Frank Bold vyřídí cca tisícovku individuálních právních konzultací.

Frank Bold nabízí lidem, kteří se aktivně pustí do řešení případu ochrany životního prostředí ve veřejném zájmu, rozšířenou bezplatnou právní pomoc. Tu využívá cca deset spolků ročně, kteří se stávají partnery Frank Bold a dostávají například podporu při tvorbě právní strategie případu, přípravě právních podání i zastoupení v žalobách. Mezi partnery Frank Bold patří například občané z Pardubic, kteří se stali respektovaným partnerem města při jednáních o kácení a zachránili desítky zdravých stromů před pokácením, spolek z Jeseníků, který odvrátil demolici turistické chaty Švýcárna, rozšiřování sjezdovek, zatrubnění potoka Bílá Opava, výstavbu nových vleků na místech, kde by došlo k poškození nejcennějších částí Jeseníků a odvolání vedoucí správy CHKO nebo občané z Holešova, kteří úspěšně brání zdroj pitné vody pro 28 (potenciálně však až 200) tisíc lidí před znehodnocením průmyslovou zónou. V Moravskoslezském kraji Frank Bold pomáhá občanům usilovat o čistý vzduch a aktuálně zapojovat se do příprav strategie zlepšení ovzduší.

Do bezplatného právního poradenství Frank Bold jsou zapojeni studenti práv prostřednictvím stáží, kde řeší případy ve veřejném zájmu, radí v oblastech ochrany životního prostředí, nezákonného postupu úředníků, či korupce a získávají tak praktické zkušenosti z reálných případů.

Podpůrným projektem Frank Bold je takzvaný Občan 2.0, jehož členové získávají pravidelné dávky právního know-how, tipy, kde aktuálně mohou pomoci ochraně životního prostředí či pozvánky na nejrůznější akce a školení. Jejich příběhy nedávno Frank Bold zpracoval do publikace, která zároveň radí lidem, jak s ochranou přírody začít: Příběhy Občanů 2.0.

Těmito způsoby Frank Bold pomáhá účinně chránit životní prostředí díky grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Projekt, který potrvá do března 2016, si klade za cíl zlepšit ochranu životního prostředí, a to právní podporou aktivních občanů a jejich vzájemným propojováním.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů