Číslo týdne: 18. Británie snížila spotřebu energie o 18 procent za deset let. Zároveň roste ekonomika

8. srpna 2015
Číslo týdne: 18. Británie snížila spotřebu energie o 18 procent za deset let. Zároveň roste ekonomika

Za jediný rok 2014 snížila Británie spotřebu energie o rekordních 6,6 procent. Zároveň ekonomika ostrovního království rostla relativně rychle: o 2,8 procenta. Celková spotřeba energie je o 18 procent nižší než době maxima v roce 2005 i nižší než před 50 lety. Ukazují to nové údaje britského ministerstva energetiky a změny klimatu [1].

Zejména po roce 2008 - kdy byl schválen britský antifosilní zákon - dochází k zrychlení úspor energie i posilování ekonomiky. Země se také zbavila už pětiny své závislosti na fosilních palivech a spotřeba uhlí je nižší než v roce 1850 [2].

Dlouhodobě se daří snižovat spotřebu energie v průmyslu. Proto také Svaz britského průmyslu a Konfederace odborových svazů podporovaly přijetí antifosilního zákona. Dodnes jeho přínos pociťují investicemi do inovací a nových odvětví. Do Británie se - díky místní poptávce - stěhují továrny vyrábějící větrné elektrárny či úsporná auta.

Od přijetí zákona se začala zvyšovat energetická efektivita domácností a dokonce se podařilo i snížit závislost dopravy na ropě [3].

Británie není jediná země, která zdůrazňuje snižování spotřeby energie a fosilních paliv a ekonomicky i sociálně z toho profituje. Francouzský senát předminulý týden definitivně schválil zákon, který směřuje zemi ke snížení spotřeby energie o 50 procent. Stejný cíl má i Německo ve své Energiewende [4].

Naproti tomu schválená aktualizace Státní energetické koncepce počítá s nárůstem konečné spotřeby energie o 3 až 10 % do roku 2040 (proti současnému stavu). Přitom experti renomovaného Wuppertalského institutu na základě podkladů vládní Pačesovy komise spočetli, že konečná spotřeba energie v ČR může klesnout do roku 2050 až o 38 procent [5].

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

,,Britská ekonomika prožila minulý rok nenápadný, zato důležitý zlom. Posilovala a přitom spotřeba energie klesla pod úroveň šedesátých let minulého století. Cestou výrazného snižování spotřeby energeie jdou i další země, třeba Francie Německo. České plány na zvyšování spotřeby jsou čím dál zjevněji zcela mimo diskurz. A přestává to být legrace, za pár let může být zcela mimo i náš průmysl zatížený vysokou energetickou náročností. Sobotkova vláda by neměla otálet se schválením antifosilního zákona, tedy zákona, který stojí za britským úspěchem a kopírují ho úspěšně další evropské země. K jeho přijetí se zavázala i ve svém programovém prohlášení."

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů