Středa, 29. listopadu 2023

Pivovarníci chtějí, aby obalový zákon určil zálohy za lahve

Jednotnou cenu za vratné lahve od piva si přeje zachovat Český svaz pivovarů a sladoven.
Pivovarníci chtějí, aby obalový zákon určil zálohy za lahve
PRAHA - Jednotnou cenu za vratné lahve od piva si přeje zachovat Český svaz pivovarů a sladoven. Od roku 1999, kdy se zhroutil trh vratných lahví od minerálek, drží pivovarníci dohodou jednotnou cenu vratných lahví ve výši tří korun. Od nového zákona o obalech, který v dubnu projedná Poslanecká sněmovna, si slibují, že jejich "kartelovou dohodu" zlegalizuje. V opačném případě se podle nich náklady na výrobu nevratných lahví promítnou do cen.
Stanovení jednotné výše zálohy v celém řetězci zajistí podle předsedy svazu Jana Veselého rovné podmínky pro výrobce, obchod i konečného spotřebitele. "Výše zálohy by se měla odvíjet od výrobních nákladů lahve a měla by být určována vládním nařízením," řekl dnes Veselý novinářům. Systém vratných obalů od nápojů by měl zůstat zachován i podle ekologického sdružení Hnutí Duha , to prosazuje zálohu ve výši dvou korun. Podle obou je nutné, aby výše zálohy motivovala k vracení použitých lahví.
V lahvích je podle Veselého každý rok distribuována zhruba polovina produkce českých pivovarů, tedy osm miliónů hektolitrů piva. Životnost jedné vratné lahve ze skla, jejíž výrobní cena se pohybuje kolem tří korun, je třicet cyklů. Jedno vymytí lahve přijde na deset haléřů. Náklady na obal jednoho piva ve vratné lahvi ze skla tak dosahují dvaceti haléřů. Cena nevratných plechovek se pohybuje kolem tří korun, plastová nevratná lahev na pivo přijde na koruny čtyři.
Skleněná lahev s tenkými stěnami, kterou by pivovary pravděpodobně začaly používat po zhroucení systému, stojí 1,80 korun. O stejnou částku by se v takovém případě podle výrobců pravděpodobně zvýšily i ceny piva.

Soňa Remešová Zdroj: ČTK

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů