EU: Cesta ke vzniku energetické unie
Energetická unie má být podle místopředsedy Evropské komise Maroše Šefčoviče nejambicióznějším projektem v energetice EU od dob Evropského společenství uhlí a oceli. To se v roce 1953 stalo první mezinárodní organizací, ve které byly pravomoci členských států delegovány na vyšší společný orgán.
Není to poprvé, co se v posledních letech o vytvoření ,,energetické unie" hovoří. Návrhy na posílení energetické soudržnosti zaznívaly už během energetických krizí v druhé polovině dvacátého století a začaly sílit po roce 2000. Významnou snahou v tomto směru byla a je liberalizace trhu s energiemi.
Stoupencem založení nové energetické unie byl někdejší (1985-1995) předseda Evropské komise Jacques Delors. V roce 2010 představil plán Evropského energetického společenství, který počítal s možností dobrovolné účasti pro země, jež budou mít o zapojení zájem. Plán podpořil i tehdejší předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek. Někteří evropští lídři nebo tehdejší komisař pro energetiku Günther Oettinger se však k projektu postavili spíše chladně.
S projektem energetické unie přišlo znovu na jaře roku 2014 Polsko. Plán tehdejšího polského premiéra a současného předsedy Evropské rady Donalda Tuska počítal s ,,rehabilitací" uhlí jako zdroje pro budoucí výrobu energie, rozvojem těžby břidlicového plynu i s dodávkami zkapalněného plynu z USA. Dalším bodem návrhu byl společný nákup plynu od dodavatelů ze třetích zemí.
- See more at: http://www.euractiv.cz/energetika/link-dossier/energeticka-unie-000133#sthash.SDH3kMRT.dpuf
ZDROJ: www.euractiv.cz