Úterý, 23. července 2024

Legislativní rada vlády schválila návrh zákona o ochraně ovzduší

Legislativní rada vlády schválila návrh zákona o ochraně ovzduší

Legislativní rada vlády dnes schválila návrh zákona o ochraně ovzduší, který předložilo ministerstvo životního prostředí. ČTK to sdělil Jiří Souček z úřadu ministra a šéfa rady Jiřího Dienstbiera. Norma by měla mimo jiné umožnit přímou kontrolu domácích topenišť při důvodném podezření, že majitel domu nelegálně spaluje odpady nebo topí neschváleným palivem, a znečišťuje tak ovzduší.

Kontroly toho, čím lidé topí ve svých domech, chce ministr životního prostředí Richard Brabec zavést nejpozději od ledna 2017. Lidem porušujícím zákon budou hrozit několikatisícové pokuty.

Novela reaguje i na několikaleté jednání mezi Německem a Českou republikou o vzájemném uznávání systémů nízkoemisních zón. Navržená úprava má umožnit, aby byly v nízkoemisních zónách v ČR uznávány i německé emisní plakety. Německo již uznávání českých emisních plaket upravilo.

Ministerstvo životního prostředí také ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem upravilo pravidla pro vyhlašování a ukončování smogových situací a regulací. Nemělo by již docházet k prodlevě mezi překročením rozhodných imisních koncentrací a vyhlášením smogové situace a regulace.

Legislativní rada vlády dnes naopak přerušila projednávání návrhu zákona o centrální evidenci účtů a novely autorského zákona.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů