zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Děti venku v přírodě: ohrožený druh?

04.05.2016
Příroda
Ekologické vzdělání a výchova
Děti venku v přírodě: ohrožený druh?

Přinášíme vám první českou publikaci, která přehledně shrnuje výsledky výzkumů o kontaktu dětí s přírodou z celého světa..

Petr Daniš, autor publikace Děti venku v přírodě: ohrožený druh? a ředitel vzdělávacího centra TEREZA, prostudoval přes 130 děl odborné literatury a shrnul rozsáhlé výhody, které má kontakt s přírodou pro zdraví, učení a celkový rozvoj osobnosti u dětí.

Stáhnout publikaci zdarma (pdf formát)

Publikaci doporučují

Bedřich Moldan
zakladatel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy v Praze a autor knihy Podmaněná planeta

,,Tato publikace je víc než potřebná. Snad přispěje k pochopení, jak je důležitý živý kontakt dětí s přírodou. Já sám jsem z generace, pro kterou bylo naprosto samozřejmé být prakticky stále venku, a navíc jsem prožil woodcrafterské mládí. Vím tak, co dnešní děti i starší dívky a mladíci přikurtovaní mnoho hodin denně ke svým počítačům ztrácejí, o co jsou ochuzeni. Snažme se je uvést do jiného světa, přirozenějšího, který je tak důležitý pro život každého člověka."

Jana Nováčková
psycholožka, spoluautorka konceptu a knihy Respektovat a být respektován

,,Mnoho rodičů i pedagogů si uvědomuje, že prostředí, v němž tráví děti většinu času, se vzdaluje přirozenosti. Ne vždy však propojujeme různá negativní zjištění o dětské populaci s nedostatkem pobytu dětí v přírodě a venku vůbec a také s nedostatkem volné hry, což byly atributy dětství předchozích generací. Význam hry byl v dnešním na výkon orientovaném světě degradován. Varovné údaje o zvyšujícím se čase stráveném dětmi na počítačích se snažíme napravit spíše přihlašováním dětí do kroužků. Jenže kroužky jsou vesměs strukturované činnosti zaměřené na rozvíjení jednotlivých dovedností. Nejsou schopné rozvíjet komplexní kompetence jako volná hra a nestrukturovaná činnost vůbec, zejména venku. Petr Daniš přináší velmi srozumitelně podanou a výzkumy podloženou argumentaci k tomu, abychom nahlédli tyto souvislosti. A pokud se na popud této publikace zvýší počet rodinných výletů do přírody, není si co přát víc."

Jan Krajhanzl
ekopsycholog, Katedra environmentálních studií Masarykovy univerzity v Brně, autor knihy Psychologie vztahu k přírodě a životnímu prostředí

,,Text se mi líbí a musel dát spoustu práce. Čerpá s širokého spektra studií, nabízí srozumitelný a přehledný výklad, je napsaný čtivě. Co je mimořádně cenné - zaplňuje prázdné místo, ve kterém nějaká česká publikace už dlouho chyběla."

Tereza Valkounová
předsedkyně Asociace lesních MŠ a autorka knihy Ekoškolky a lesní mateřské školky

,,Těším se, že budu moci díky této publikaci používat více odpozorovaných tušení jako podložené argumenty, proč děti potřebují přírodu. Mám velkou radost a klobouk dolů - je za tím vidět kus práce."

Slova autora

,,,,Fascinující výzkumy z různých míst světa nám skládají obrázek o tom, že všichni lidé - a děti především - potřebují pobyt venku v přírodě pro své plné fyzické, duševní i sociální zdraví. Kontakt s přírodou dětem usnadňuje učení a přispívá k celkovému rozvoji jejich osobnosti. To vše se dozvídáme v době, kdy v naší civilizaci svobodné hry dětí venku v přírodě spíše ubývá. I v Česku jsou děti, které se ven nedostanou téměř vůbec, doma ani ve škole. Rozpor mezi tím, co nám říká věda o zdravém a podnětném prostředí pro život dětí, a skutečností, jak a kde děti tráví svůj čas, je varovný. To musíme změnit. Musíme o tom více mluvit a musíme s tím něco udělat."

Petr Daniš

Budeme rádi za vaše ohlasy, připomínky a nápady týkající se publikace. Posílejte je Petrovi

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí