zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Provozovatel sběren v Holešově a Zlíně opakovaně porušoval zákon o odpadech. Dostal od ČIŽP pokutu 100 tisíc a hrozí mu ztráta licence

24.05.2016
Odpady
Provozovatel sběren v Holešově a Zlíně opakovaně porušoval zákon o odpadech. Dostal od ČIŽP pokutu 100 tisíc a hrozí mu ztráta licence

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Brně uložili pokutu 100 tisíc korun společnosti JIP INDUSTRIES s.r.o., která ve svých dvou sběrnách kovů v Holešově a ve Zlíně nedodržovala zákon o odpadech. Protože se jednalo o opakované pochybení v obou provozovnách, podali inspektoři zároveň podnět Krajskému úřadu Zlínského kraje k odejmutí souhlasu k provozování těchto sběren.

Porušení zákona bylo zjištěno při celostátní kontrolní akci BLUE 24 v roce 2015. ,,Ve sběrně v Holešově jsme přišli na to, že provozovatel odpady netřídil. Navíc měl část odpadů na volném nezabezpečeném terénu. Šlo například o komunální odpad, plechovky od barev, obaly od montážních pěn, pneumatiky či demoliční odpady. Ve druhé sběrně ve Zlíně jsme zase zjistili, že provozovatel vykoupil od fyzické osoby odpad, který od ní nesmí vykupovat. Jednalo se o víko od kanálu a kanalizační vpust. V obou provozovnách navíc chyběly některé údaje v evidenci vykupovaných odpadů," popsal Jindřich Mikeš, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Brně.

Firma JIP INDUSTRIES se proti pokutě uložené ČIŽP odvolala, Ministerstvo životního prostředí ji však potvrdilo. ,,Jedná se už o druhé porušení zákona o odpadech v obou provozovnách, proto jsme podali na krajský úřad podnět k odejmutí souhlasu k provozování uvedených sběren," doplnil Jindřich Mikeš.

,,Kontrolám výkupen odpadů věnuje Česká inspekce životního prostředí dlouhodobě velkou pozornost. Jsme přesvědčeni, že opakovaná a intenzivní kontrolní činnost pomáhá snížit protiprávní jednání v oblasti sběru a výkupu kovů," komentoval Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

JIP INDUSTRIES.jpg

JIP INDUSTRIES2.jpg

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí