zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ford bije na poplach: Aut s vytlučeným filtrem pevných částic přibývá

05.09.2016
Doprava
Šlendryján
Ford bije na poplach: Aut s vytlučeným filtrem pevných částic přibývá

Po českých silnicích dnes jezdí desítky či stovky tisíc aut s dieselovým motorem a vymontovaným nebo nefunkčním filtrem pevných částic. Tyto vozy zamořují životní prostředí vysoce toxickými zplodinami, které prokazatelně ohrožují lidské zdraví.

Domácí zastoupení značky Ford na tuto skutečnost upozorňuje již téměř dva roky a ve svém úsilí nepolevuje, protože počet takto ,,upravených" aut v provozu se podle ní zvyšuje. V současnosti jezdí podle kvalifikovaného odhadu po českých silnicích téměř 100 000 vozů Ford, které byly tímto ekologickým zařízením vybaveny už z výroby. Bohužel si však mnoho majitelů nechalo DPF vymontovat, případně jezdí s filtrem málo účinným či dokonce zcela nefunkčním.

Pracovníci technického školicího střediska Ford v Mělníce si tuto skutečnost znovu ověřili při natáčení krátkého osvětového videa zaměřeného právě na účinnost DPF (ke zhlédnutí zde). Jednoduchý test na přítomnost většího množství sazí ve výfuku totiž prokázal, že bez funkčního filtru pevných částic u nás jezdí více než polovina moderních vozů se vznětovým motorem. To je velmi vážné zjištění už proto, že se tato skutečnost vztahuje na desítky až stovky tisíc dieselových aut na našich silnicích. Velmi významné znečišťování životního prostředí má pak neblahé následky pro zdraví ostatních účastníků silničního provozu a vlastně i celé populace.

Neudržitelnou situaci na našich silnicích teď konečně začíná řešit i český stát, který připravil několik právních předpisů se záměrem odhalovat a postihovat provozovatele automobilů s nefunkčními filtry pevných částic. Jsou to zejména:

  • Novela vyhlášky 302/2001 Sb., o technických prohlídkách a měření emisí vozidel, ve znění pozdějších předpisů ze dne 20. dubna 2016
  • Vyhláška 133/2016, jíž se mění vyhláška č. 82/2012 Sb., o provádění kontrol technického stavu vozidel a jízdních souprav v provozu na pozemních komunikacích (vyhláška o technických silničních kontrolách)

Z textu uvedených předpisů vyplývá, že provozování automobilu se vznětovým motorem a nefunkčním DPF bude velmi přísně postihováno.

Pro majitele vozů Ford, kteří si nejsou jisti účinností DPF ve svém automobilu, nebo by si filtr chtěli nechat opětovně instalovat, má importér rychlé a cenově dostupné řešení v podobě služeb vlastní sítě autorizovaných servisů. Jejich součástí je například odborné poradenství, otestování správné funkce filtru pevných částic a pochopitelně i výměna poškozeného DPF (nebo instalace nového) za zvýhodněnou cenu. Ta u repasovaného dílu, funkčně zcela shodného s novým, činí např. pro Ford Kuga 2.0 TDCi 17 728 Kč včetně DPH.

Technici českého Fordu rovněž připomínají, že zásadní pro účinnost DPF je odborné prvotní určení (a následné odstranění) závady, které může zákazníka vyjít mnohem levněji, než jeho neuvážená výměna. Bez uvedení celého emisního systému do pořádku totiž nebude ani zcela nový filtr pevných částic fungovat správně.

Zdroj: www.ifleet.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
23
6. 2022
23.6.2022 - Seminář, školení
na zámku v Drahenicích
21
9. 2022
21-23.9.2022 - Konference
Náměšť nad Oslavou
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí