V Kolíně budou zkoušet systém chytrého odpadového hospodářství
V Kolíně budou od září zkoušet systém chytrého odpadového hospodářství, který má umožnit efektivnější nakládání s odpady. Kontejnery na tříděný odpad budou opatřeny senzory, které budou předávat informace o jejich zaplnění. Díky tomu bude možné zefektivnit svozové trasy. Kolín bude prvním městem v ČR, které tento projekt vyzkouší, sdělila dnes ČTK mluvčí města Iva Blümelová.
Do pilotního projektu, který potrvá do února příštího roku, bude zapojeno 330 kontejnerů. Lidé budou moci na webových stránkách města sledovat jejich aktuální zaplněnost a podle toho si vybrat, kam vytříděný odpad donést. Služba zapadá do konceptu Smart City, jehož cílem je využívání moderních technologií k ekonomičtějšímu provozu města a zlepšování života jeho obyvatel.
Každý kontejner pro tříděný odpad bude opatřen ultrazvukovými senzory nebo speciální samolepkou s čipem a QR kódem. Detektory budou informovat o zaplnění kontejneru prostřednictvím datové sítě nebo odečtů přes mobilní aplikaci. Systém bude vyhodnocovat i frekvenci, s níž je kontejner využíván, poskytovat informace o tom, jak se v konkrétních částech města třídí odpad, a hlásit i případné závady na kontejnerech.
"Svozové firmy i města mohou díky naší službě optimalizovat své svozové trasy podle zaplněnosti kontejnerů, snížit hluk i emise CO2 ve městech a zredukovat své provozní náklady," uvedl Václav Provazník ze společnosti O2 IT Services, která bude systém v Kolíně testovat. Zkušenosti ze zahraničí podle něj ukazují, že zavedením podobného systému chytrého odpadového hospodářství se zvýší produkce tříděného odpadu přibližně o deset procent. Městům podle něj zároveň klesají náklady na svoz o 30 až 50 procent.