Úterý, 5. prosince 2023

Senátoři KDU-ČSL mají výhrady k zákonu o odpadech

Lidoveckým senátorům se nelíbí navržený zákon o odpadech, protože by podle něho obce nemohly kontrolovat podnikatele, jak hospodaří a nakládají s odpadky.
Senátoři KDU-ČSL mají výhrady k zákonu o odpadech
Lidoveckým senátorům se nelíbí navržený zákon o odpadech, protože by podle něho obce nemohly kontrolovat podnikatele, jak hospodaří a nakládají s odpadky. Lidovci mají k zákonu i další výhrady a připravují proto k němu pozměňovací návrhy, řekl dnes ČTK senátor KDU-ČSL Jiří Brýdl. Naopak senátorský klub ČSSD podle svého předsedy Ladislava Svobody zákon na nejbližší schůzi horní komory podpoří.
Lidovci podle Brýdla rovněž pochybují, jestli zákon dobře řeší nakládání s nebezpečným odpadem a určení míst, kde se bude shromažďovat. Námitky budou mít k odpadovému zákonu zřejmě i senátoři ODS, naznačilo jednání jejich klubu.
Vládní návrh zákona, který schválila Poslanecká sněmovna, usiluje o zvýhodnění využívání odpadů před pouhou likvidací. Do popředí se tak má dostat recyklace, na pomyslné předposlední příčce má stát spalování a na poslední skládkování. Obce mají být více motivovány, aby se zapojily do systému tříděného sběru.
Norma také mimo jiné předpokládá zavedení dvousložkového poplatku za komunální odpad. Občané by tak napříště mohli platit za odvoz komunálního odpadu i podle toho, kolik ho vyprodukují. Poplatek v maximální výši 500 korun ročně na osobu by měla tvořit pevná částka až 250 korun. Obce by mohly připočítat dalších nejvýše 250 korun na základě svých skutečných ročních nákladů. Zákon také zakazuje dovážet odpadky ze zahraničí.
Senátoři ČSSD jednali o návrhu lázeňského zákona, který upravuje podmínky pro hospodaření s minerálními vodami. Jejich předseda Ladislav Svoboda soudí, že zákon Senát těžko přijme, protože senátní právníci k předloze vypracovali sedmistránkový výčet výhrad včetně toho, že je v rozporu s Ústavou. Svobodovi například vadí, že předloha neupravuje vlastnictví podzemních vod, které podle původní právní normy patřily státu.

Lucie Petrová, Martin Horák Zdroj: ČTK

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů