Středa, 29. listopadu 2023

Ruská Státní duma odložila hlasování o přijímání jaderného odpadu

Ruská Státní duma (dolní komora parlamentu) se dnes většinou hlasů rozhodla odložit plánované hlasování o nové legislativě, která by umožnila přijímat jaderný odpad ze zahraničí k uskladnění nebo ke zpracování v Rusku. Další hlasování v této věci by se mělo konat 9. dubna.
Ruská Státní duma odložila hlasování o přijímání jaderného odpadu
MOSKVA - Ruská Státní duma (dolní komora parlamentu) se dnes většinou hlasů rozhodla odložit plánované hlasování o nové legislativě, která by umožnila přijímat jaderný odpad ze zahraničí k uskladnění nebo ke zpracování v Rusku. Další hlasování v této věci by se mělo konat 9. dubna.
Návrh zákona, který předložilo ministerstvo energetiky, předpokládá, že na ruské území by během příštích 20 let mělo být dovezeno zhruba 20.000 tun použitého jaderného paliva. Jaderný odpad pak bude použit k dalšímu zpracování nebo dlouhodobě uskladněn.
Navrhovatelé úpravy argumentují tím, že tento krok by umožnil využít přebytečné ruské jaderné a technické kapacity z období studené války. Země by zároveň mohla vydělat miliardy dolarů, které by mohly být využity na odstranění radioaktivního spadu v Rusku a na zvýšení bezpečnosti existujících jaderných reaktorů.
Kritikové se však obávají rizika možného znečištění životního prostředí, které ještě posilují nepříznivé okolnosti z minulosti ruské jaderné energetiky. Podle nich nemá Státní duma k dispozici dostatečně objektivní analýzu o dopadu zpracování a uskladnění jaderného odpadu na životní prostředí v Rusku. Zdroj: ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů